Richelle Mead – Akademia Wampirów [CYKL]

tłumaczenie: Monika Gajdzińska
seria/cykl wydawniczy: Akademia Wampirów
wydawnictwo: Nasza Księgarnia
kategoria: fantastyka, fantasy, science fiction

Mam przed sobą doskonały cykl powieściowy, który od jakiegoś czasu gości na mojej półce. Richelle Mead stworzyła coś bardzo ciekawego, coś co wciąga od samego początku i trzyma w napięciu do samego końca. Ostatnio bardzo modne stały się wampiry, można by powiedzieć, że przejadły się już te wszystkie historie z krwiopijcami w tle, jednak z tą książką jest inaczej. Przekonacie się sami, albo już przekonaliście, bo to nie jest żadna nowość wydawnicza.
Tylko najlepszy przyjaciel może ocalić ci życie. Zwłaszcza jeśli wróg jest nieśmiertelny. W akademii imienia świętego Władimira wampiry- moroje – uczą się używania swoich nadprzyrodzonych mocy. Dampiry, w których żyłach płynie krew wampirów i ludzi, są ich opiekunami. Posępne mury szkoły kryją jednak wiele tajemnic. Lissie z arystokratycznego rodu morojów grozi niebezpieczeństwo. Czy dampirka Rose, połączona z nią telepatyczną więzią, zdoła ochronić przyjaciółkę? Ile ta przyjaźń jest w stanie wytrzymać? Czy szkoła jest bezpiecznym miejscem?
Można by zadać wiele takich pytań, by potem móc szukać odpowiedzi w tekście. Naprawdę warto zagłębić się w treści. Pierwsza część całej serii jest bardzo fascynująca, poznajemy tutaj barwne postacie. Dostrzegalny jest kontrast między bohaterami, co dodaje smaczku książce. Postacie nie są nudne i mdłe, każda ma swój dobrze skomponowany charakter. Jest oczywiście przystojny nauczyciel Rose, Dymitr. Jedna z ciekawszych postaci, chociaż samej Rose nie można niczego pod tym względem odebrać. Strzygi
Richelle Mead
czyli „typowe” wampiry są przedstawione jako ten bardzo zły gatunek, zła rasa, z którą walczymy z bohaterami. Znajdziemy tutaj „podział” wampirów, przynajmniej dla mnie to tak wygląda. Podoba mi się historia opisana w tej książce, a w zasadzie początek całego cyklu, początek, który intryguje i zwabia czytelnika. Oczywiście wybucha miłość, zakazane uczucie między Rose i Dymitrem, co dodaje pikanterii tej historii. Walka dobra ze złem, czyli normalka. Miłość to też nic nowego, ale wszystko to jest ze sobą tak skomponowane i tak opisane, że tworzy coś świeżego, coś co chce się przeżyć. Nie mogłam oderwać się od lektury, nie mogłam nie myśleć co będzie dalej. Czytanie działa jak narkotyk, a szczególnie czytanie takich książek jak ta. Od razu pozwolę sobie wyrazić swoje zdanie na temat całej serii. Nie widzę sensu, żebym opisywała każdą część przygód Rose i reszty z osobna. Podkreślę po raz kolejny, że z każdą częścią jest jeszcze ciekawiej. W tym cyklu ukazały się: Akademia wampirów, W szponach mrozu, Pocałunek cienia, W mocy ducha, Przysięga krwi, Ostatnie poświęcenie. Każda z tych książek, w swój wątek, ma swój cel. Wszystko jednak łączy się w spójną całość, doskonale opisaną, z rosnącą ciekawością i fascynacją. Nie ma nudy, są tragedie, trudne wybory, walka, poświęcenie i nadprzyrodzone zdolności. Jak do tego dodamy jeszcze prawdziwą przyjaźń i miłość, która może przetrwać wiele to wychodzi coś zaskakującego i godnego podziwu. Mamy możliwość odbywania podróży z Rose, w poszukiwaniu ukochanego, odwiedzamy Rosję. Mamy tutaj doskonale opisane budynki i panującą tam atmosferę. Odwiedzamy co rusz inne miejsca, akcja się przemieszcza co nadaje tempa. Zapewniam, że nie raz można się szczerze wzruszyć, autorka doskonale wyciska emocje z postaci i z czytelnika. Mogłabym tak pisać i pisać, ale doskonale wiem, że mogłabym napisać o kilka słów za dużo, a wtedy zdradziłabym za dużo. Myślę, że nie zawiedzie się nikt, kto sięgnie po tą pozycję. Ja ją szczerze polecam, nie tylko tutaj, ale i w gronie znajomych. Książki napisane w bardzo fajny sposób, nie są obszerne, a wyobraźnia autorki nie pozwala się nudzić i męczyć przy czytaniu. Nic tylko czytać od deski do deski…

Komentarze

 1. Mam zamiar się zabrać za czytanie tego cyklu, czeka w kolejce :) i chyba przyśpieszę realizację :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uwielbiam tą serię! Jest rewelacyjna, pochłonęłam ją tak szybko jak się dało;p Gorąco polecam! Pozdrawiam ;)

   Usuń
 2. Przeczytałam całą serię, uwielbiam tą historię! Trochę szkoda, że nie wznawiają nakładu, bo książki są naprawdę warte przeczytania.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Będzie mi bardzo miło jeżeli zostawisz po sobie jakiś ślad :-) Daje to wiele radości, gdy po przeczytaniu książki i wstawieniu swojej opinii na jej temat ujrzę pod nią jakiś komentarz :-)

Popularne posty