Frank Cascio – Mój przyjaciel Michael

tłumaczenie: Anna Taczanowska
tytuł oryginału: My friend Michael
wydawnictwo: Wydawnictwo: BC Edukacja, Akcent
data wydania: 16 maja 2012
liczba stron: 420
kategoria: biografia/autobiografia/pamiętnik

Mój przyjaciel Michael to tytuł książki, którą przeczytałam mimo, że miałam zaplanowaną inną lekturę na ten czas. Dlaczego taki wybór? Odpowiedź jest prosta. Od bardzo dawna fascynowała mnie postać Michaela Jacksona. Dlatego, gdy miałam ją „pod ręką” nie mogłam oprzeć się pokusie i musiałam ją przeczytać. A przy okazji stanowi miłą odskocznie od tego co czytałam do tej pory. Zapewne nie tylko mnie zaintryguje ta książka. Będziecie tak samo ciekawi co ma do powiedzenia Frank Cascio.
Frank Cascio był bliskim przyjacielem Jacksona przez ponad 25 lat. W książce My Friend Michael („Mój przyjaciel Michael”) Cascio prezentuje głęboko osobisty, „zakulisowy” wizerunek gwiazdora. Pełen nigdy wcześniej nie przytaczanych historyjek i intymnych szczegółów, nieprzemilczający niczego My Friend Michael to najbardziej poruszający portret „króla popu”, jaki kiedykolwiek powstał. Autorowi udało się przedstawić ikonę amerykańskiej muzyki pop w sposób rzetelny i zarazem pełen miłości; jest to jednocześnie zapis niezwykłej przyjaźni, która przetrwała – Cascio towarzyszył Jacksonowi w chwilach tryumfu i porażki, trwał przy nim, gdy Michael był niekwestionowanym królem sceny, i wówczas, gdy był obiektem niewybrednych ataków.
Wszyscy dobrze znamy tego sławnego muzyka. Był nie zwykle utalentowany co trzeba mu przyznać. Na swoim koncie ma wiele doskonałych utworów, które biegiem lat wcale nie stają się nudne i zapomniane. Po przeczytaniu tej książki mam mniej więcej pełen obraz idola tysięcy fanów (ja także zaliczam się do nich). Całkowity obraz miałabym wtedy, gdybym znała go osobiście, co oczywiście nigdy nie było możliwe i nie będzie. Taki przywilej mieli nieliczni i tylko Ci znają go naprawdę dobrze i całą prawdę o nim. Jedną z takich osób jest autor tej książki. Opisuje on Michaela i jego życie ze swojego punktu widzenia. Można powiedzieć, że od podszewki. Bardzo ciekawa lektura. Poruszane są w niej wszystkie te ważne kwestie o których nie raz słyszeliśmy z telewizji, ale mamy tutaj drugie dno. Pokazane jest prywatne życie Michaela, to jak sobie radził ze sławą, problemami i dziećmi. Mamy możliwość poznania go „osobiście” i przekonać się jakie są wersje wydarzeń, o których słyszeliśmy. Osobiście jestem zadowolona z tej książki, zaciekawiła mnie i wzruszyła. Przede wszystkim pokazany jest w niej zwykły człowiek. Taki sam jak my z tą tylko różnicą, że miał inne życie. Niby fascynujące, ale zarazem ciężki i nie raz bolesne. Był kontrowersyjny – to fakt. Miał swoje paranoje –o których zresztą dowiecie się czytając- to też fakt. Jednak jak można się domyślić sława kosztuje i to nie mało. Ciężka praca, oszczerstwa, kłamstwa i wyzysk. Wszyscy czyhają tylko na błąd popełniony przez super gwiazdora. Nic nie jest tylko czarne i białe o czym możemy się
Frank Cascio
przekonać czytając. Na swój sukces zapracował. Swoje dzieci starał się wychować najlepiej jak potrafił. Książka ta jest swojego rodzaju przewodnikiem po życiu tego artysty, ale także namiastką życia jakie prowadził. Tyle się słyszało o operacjach plastycznych, molestowaniu dzieci czy czymś tak śmiesznych jak odpadający nos! Jeśli naprawdę interesują Was te sprawy to powinniście zajrzeć do tej książki, przynajmniej po to, żeby pobieżnie poznać Michaela Jacksona. Tak widział go przyjaciel, tak zapamiętał jego Zycie i to on w nim uczestniczył od dziecka. Nawet największa gwiazda ma uczucia i nie wszystko co robi jest na pokaz albo jest dwuznaczne i brudne. Czasem to Ci, którzy otaczają naszych idoli działają na ich szkodę nie ujawniając się. Brutalny świat, o którym dowiedziałam się z tej książki zadziwia i szokuje. Co do Michaela- można mieć różne opinie- bo przecież był oryginalny. Dla fanów artysty ta książka będzie smakołykiem, czymś interesującym. Odkryjemy sekrety Michaela Jacksona a przy tym poznamy go bliżej. Więcej nie zdradzę. Autor zrobił kawał dobrej roboty pisząc tą książkę. Z każdym zdaniem wciąga, a przytaczane anegdoty śmieszą, bawią i wzruszają. Ma się wrażenie jakby samemu znało się Michaela. A zdjęcia zamieszczone tylko podsycają apetyt. Moja ocena to 10/10.

Komentarze

Popularne posty