C.J. Daugherty – Wybrani

tłumaczenie: Martyna Bielik
tytuł oryginału: Night School
seria/cykl wydawniczy: Akademia Cimmeria/ Night School tom 1 wydawnictwo: Otwarte
data wydania: 6 marca 2013
liczba stron: 440
kategoria: literatura dziecięca/młodzieżowa

Wybrani to kolejna książka dla młodzieży skazana przez wielu na sukces, równie wielki co znany wszystkim „Zmierzch” Stephanie Meyer. Jest to bardzo prawdopodobne, gdyż ta pozycja zasługuje na pełne uznanie. Jeśli autorka tej dobrze zapowiadającej się sagi nadal będzie trzymała swój poziom na tak wysokim szczeblu to bez wątpienia odniesie ona swój sukces i będzie miała dużo czytelników na całym świecie. Nie znajdziemy tutaj co prawda wampirów, wilkołaków czy innych tego typu postaci, tak jak w wyżej wymienionym tytule, ale to akurat wielki atut tej opowieści.
Allie po raz kolejny zostaje aresztowana. Rodzice podejmują desperacką decyzję o umieszczeniu córki w elitarnej szkole z internatem. Akademia Cimmeria nie jest jednak zwykłą szkołą. Panujące tutaj zasady dziwią, a uczniowie to w większości bogate dzieciaki. Dziwne zdarzenia, zaintrygują Allie, gdy dojdzie do morderstwa zaczyna rozumieć, że szkoła skrywa mroczny sekret. Kto jej pomoże rozwikłać zagadkę? Najprzystojniejszy w szkole Sylvian czy outsider Carter? Czy pozna prawdę o sobie? Jaką prawdę skrywa rodzina dziewczyny? Kim tak naprawdę jest Allie? Tylko komu zaufać skoro wszyscy kłamią?
Historia opisana przez C.J. Daugherty pochłania i wciąga w ten mroczny klimat. Stara szkoła w stylu wiktoriańskim, ukryta w lesie już zwiastuje tajemnice, a to dopiero początek. Całość trzyma w napięciu do ostatniej chwili. Krok po kroku rozwiązujemy zagadkę tej szkoły, zamieszkujących tam uczniów i nauczycieli, bywa i tak, że błądzimy razem z Allie po omacku. Książka przyciąga uwagę swoim krótkim,
C.J. Daugherty
aczkolwiek tajemniczym tytułem w połączeniu z mroczną okładką i treścią , daje bardzo zagraną całość. Patrząc na okładkę możemy zobaczyć coś na kształt opisanej w powieści szkołę. Bardzo mi się ten projekt spodobał. Do tego dochodzą barwne postacie, które budzą sprzeczności, w czytelniku. Mowa tutaj o Carterze, opinia na jego temat jest niezbyt pozytywna jednak zyskuje on przy bliższym poznaniu. Potem jest jeszcze panna Jo, która momentami działała mi już na nerwy, ale przynajmniej budzi emocje co jest kolejnym plusem.Nie zabraknie oczywiście wątku miłosnego naszej głównej bohaterki. Zazdrości wśród nastolatek i kąśliwych uwag też nie zabraknie, ale i w wyjątkowych okolicznościach nastolatki idą po rozum do głowy. Czytając mamy takie odczucie jakbyśmy sami byli uczniami tej szkoły. Sięgając po tę pozycję, spodziewałam się czegoś innego, jednak czytając dalej, byłam mile zaskoczona. Wciągnęła mnie bez reszty i bardzo szybko dotarłam do zaskakującego zakończenia. Nie spodziewałam się takiego obrotu spraw i to tylko pogłębiło mój apetyt na kolejne części tej sagi. Ja osobiście nie widzę, żadnych minusów w tej książce, oczywiście, każdy czytelnik ma swój gust, ale ta książka jest naprawdę godna polecenia. Na mojej półce zajmuje już honorowe miejsce. Któryś raz już poprawiam coś w tej recenzji i nadal mam wrażenie, że czegoś mi tutaj brakuje, ale nie łatwo jest wydać opinię na temat tak dobrej książki i nie mieć poczucia niedosytu w tym co się napisało. Książka sama siebie najlepiej rekomenduje. Mam nadzieję, że choć trochę Was zaciekawiłam swoją recenzją na temat tej książki.

Komentarze

Popularne posty