Jeffrey Zaslow – Dziewczyny z Ames: przyjaźń, która trwa


tłumaczenie: Monika Gajdzińska
tytuł oryginału: Girls from Ames
wydawnictwo: Media Rodzina
data wydania: 2010 (data przybliżona)
liczba stron: 337
kategoria: literatura współczesna

Dziewczyny z Ames to książka innego kalibru, niż te które do tej chwili tutaj recenzowałam. Jeffrey Zaslow prowadził kolumnę w gazecie „The Wall Street Journal” zatytułowaną „Życie toczy się dalej”. Zamieszczał w niej historię przełomowych momentów w życiu jego czytelników. Pewnego dnia przeczytał list od Jenny. Postanowiła opowiedzieć mu o dziewczynach z Ames. Po jakimś czasie powstał pomysł napisania książki. Dlatego teraz mamy okazję poznać wszystkie dziewczyny i ich historię. Ich przyjaźń.
Jedenaście dziewczyn dorastało razem w niewielkim mieście Ames w stanie Iowa. Potem rozjechały się na uczelnie w różnych kierunkach i tylko jedna z nich wróciła w rodzinne strony. Przyjaźń jednak przetrwała do dziś – jako dorosłe- czterdziestoparoletnie kobiety, przyjaciółki spotykają się na dorocznych zjazdach, utrzymują kontakt mailowy, dzwonią do siebie. Może nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie zainteresował się ich znajomością pewien dziennikarz. Jeffrey Zaslow niezwykle barwnie, a chwilami wzruszająco opisuje kolejne życia przyjaciółek z Ames. Jego książka jest też wnikliwym studium kobiecej przyjaźni.
Ta książka to podróż w przeszłość. Podróżujemy w czasie i poznajemy dziewczęta z Ames jako małe dziewczynki. Każda opowiada nam swoją historię. Potem każda dodaje coś jeszcze. To zbiór opowieści, który składa się na jedną całość. Całość, która jest życiem. Poznajemy sekrety z ich dzieciństwa i młodości. Czytając czujemy klimat spotkań, tą intymność, radość i smutek. Możemy się też zapoznać z badaniami socjologicznymi na temat przyjaźni. Możemy się przekonać jak duży wpływ ma ona na nasze życie. Badania te dowodzą, że wieloletnia przyjaźń wzbogaca i najwięcej takich przyjaźni zawieramy w latach szkolnych. Wystawiona na ciężką próbę taka przyjaźń jest między dwudziestym piątym a czterdziestym rokiem życia. Jednak kiedy już przetrwa i mamy przyjaciół to ułatwia nam to życie, działa pozytywnie nawet na relacje małżeńskie. Naukowcy twierdzą, że jeśli przyjaźń przetrwa do czterdziestego roku życia to już przetrwa do samego końca. Kobiety dojrzałe zupełnie inaczej traktują przyjaźń, nie oczekują wiecznego zainteresowania, są lojalne, wyrozumiałe i nie obrażają się z byle powodu. Książka sama w sobie jest bardzo ciekawa. Wciąga z każdą stroną. Jedenaście dziewczyn, jedenaście imion: Karla, Kelly, Marilyn, Jane, Jenny, Karen, Cathy, Angela, Sally, Diana, Sheila. Jedne podążyły za karierą, inne założyły rodziny. Jedne wcześniej inne później. A Cathy nie ma ani męża ani dzieci. Jest charakteryzatorką. Poznała wiele sław np Michaela Jacksona. Możemy się dowiedzieć jak podróżowała z jego ekipą w trasie koncertowej, możemy poznała także Stinga i jego rodzinę. To bardzo pouczająca i wciągająca książka. Znajdziemy w niej samo życie.
Jeffrey Zaslow
Rodzinne tragedie. Walkę z białaczką, utratę dziecka, raka piersi a także rozwody. Na końcu mamy wrażenie, że znamy te dziewczyny od zawsze, że i my należymy do tego grona. Doskonale poskładana w całość, ułożone w 20 rozdziałów i przepełnione emocjami. Trafiłam na tą doskonałą historię w bibliotece i miałam dobre przeczucie, że mi się spodoba. Jest w niej porządna dawka mądrości kobiecej i siły. Walka z życiem i z problemami, ale także siła miłości. Myślę, że każda kobieta chciałaby mieć takie przyjaciółki. Tylko ile z nas może sobie pozwolić na taką prawdziwą przyjaźń? Nawiązujemy tutaj dla kobiet dlatego, że mężczyźni nie przyjaźnią się w taki sposób. Jest to nawet udokumentowane i nawet opisane w tej książce. Zachęcam do przeczytania bo naprawdę warto. Nikt nie będzie się nudził. Sama najchętniej poznałabym dalsze losy tych kobiet. Co się z nimi dzieje teraz? Czy pokonały przeszkody? Aleksiążka nie ma ciągu dalszego. Moja ocena to 9/10.

Komentarze

Popularne posty