Larry Winget – Zamknij się, przestań narzekać i zacznij żyć

wydawnictwo: Wydawnictwo International Publishing Service
data wydania: 2007 (data przybliżona)
liczba stron: 271
kategoria: poradniki

Tym razem coś z zupełnie innej beczki. Były już romansidła, biografie, były wampiry i wilkołaki a nawet paranormalni i podróże w czasie. Teraz będzie poradnik! Nie tam żaden nowy, bo pewnie większość zna już tą książkę i tego autora, ale znalazłam ją na półce i doszłam do wniosku, że warto coś o niej napisać. Lubię od czasu do czasu sięgnąć po tego typu książki, warto przecież wiedzieć co myślą mądrzejsi od nas – w tym przypadku Larry Winget. Autor jest jednym z najbardziej znanych w Ameryce mówców w zakresie rozwoju osobistego, pokazuje, że słabe wyniki w pracy są wynikiem niesumiennego wykonywania przez nas zadań i apatii. Jest irytujący. Kontrowersyjny. Kłótliwy. Sarkastyczny. Bezpośredni i zjadliwy. Nigdy wcześniej nie czytałam nic jego autorstwa, ale gdy zobaczyłam tą książkę, stwierdziłam, że warto przeczytać- w końcu nie bez powodu na okładce napisali, że bestseller (śmiech). I co z tego wyszło? Czy dowiedziałam się czegoś nowego i mądrego?
Książka ta nie jest gotową receptą na szczęście i sukces zawodowy. Jej autor postanowił rozprawić się z czytelnikiem w dość bezpardonowy sposób. Pisze wprost, że jeśli jesteś niezadowolony ze swojego życia, to winę za to ponosisz ty sam. Nikt nie rozwiąże za ciebie twoich problemów. Sam musisz sobie z nimi poradzić. Rusz tyłek i bierz się do roboty. Tylko w ten sposób możesz osiągnąć szeroko rozumiany sukces, zarobić więcej pieniędzy i zacząć cieszyć się życiem.
„Życie źle cię traktuje? Pora zacząć je zmieniać!!!” No właśnie tylko jak? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć autor tej książki. Co prawda w bardzo oryginalny i kontrowersyjny sposób, ale możliwe, że taką metodą dotrze do czytelnika. Całość podzielona została na 31 rozdziałów, nie nudnych i nie mega obszernych. Dowiemy się z nich między innymi jak przestać robić rzeczy których nie lubimy, że mamy się nie obwiniać i wsłuchać w siebie. A przede wszystkim, że należy być sobą w każdej sytuacji. Trzeba przyznać, że autor się trochę rozpisał i tych sposobów na ogarnięcie własnego życia trochę nam „podpowiedział”. Patrząc na spis treści na pewno coś od razu was przyciągnie, chociaż ja czytałam po kolei. To wszystko napisane jest bezpośrednim językiem z domieszką sarkazmu. Autor w jasny i wyraźny sposób obwinia o zaistniałe problemy czytelnika. Dobitnie wręcz wytyka głupotę i nie boi się nikogo urazić, zresztą po przeczytaniu wstępu, będzie to widać jak na dłoni. Nie każdemu to się może podobać (chociaż autor ma to w nosie) mi jednak taka forma nawet odpowiadała. Ile mamy książek tego typu, w których mamy ładnymi słówkami w ogólnikowy sposób napisane w czym rzecz. Autor w swojej książce nie napisał nic odkrywczego, czego byśmy nie wiedzieli, ale zazwyczaj nikt nam w dobitny sposób nie mówi, że jesteśmy sobie sami winni. „Jeżeli twoje życie jest do niczego, to dlatego, że sam jesteś do niczego.” Mówi wam ktoś coś takiego? Znajdziemy tutaj cytaty znanych osobistości takich jak np. Budda. Natrafimy także na fragmenty z życia samego autora, na których pokazuje nam, że on także kiedyś popełniał błędy i nadal je robi, ale wszystko można pokonać. Myślę jednak, niektóre rozwiązania nie pasują do naszych realiów.
Larry Winget
Polska to nie Ameryka, u nas życie jest na zupełnie innym poziomie, nie zostawisz domu i nie wyjedziesz z dnia na dzień na drugi koniec kraju bo tam jest ładniej, bo masz wkurzającego sąsiada czy z jakiegoś innego powodu. Szczerość w takiej wersji jaką tu Larry Winget opisuje, też będzie nie łatwo wprowadzić w życie, wręcz brutalną aż to bólu. Są jednak bardzo ciekawe porady i całość czyta się bardzo dobrze i szybko. Myślę jednak, że każdy musi sam sobie jakoś wypracować swoje metody a jak już korzysta z porad to trzeba je umieć doskonale pod siebie uelastycznić. Co do okładki zaś, nie jest przekonywująca. Autor na niej prezentuje się nadzwyczaj oryginalnie i kontrowersyjnie. Jednak nie wątpliwie ma bardzo ciekawą osobowość i ciekawe spojrzenie na życie człowieka. Chociażby z tego powodu warto tą książkę przeczytać. To nie jest książka na raz, myślę, że warto po nią sięgać w razie potrzeby. I takie lektury bywają intrygujące, wciągające i pouczające. Oczywiście nie każdemu musi podobać się to co mi, wybór należy do was. Moja ocena to 6/10.
„Aby dokonać pozytywnych zmian w swoim życiu, najpierw musisz ocenić je krytycznie.”
„Trzy główne powody, dlaczego ludzie nie odnoszą sukcesów: Są głupi. Są leniwi. Nie zależy im na niczym.”

Komentarze

Popularne posty