Janet Quin-Harkin – Letnia gorączka / Chłopak z sąsiedztwa / Dzieląc się Samem

tłumaczenie: Andrzej Keyha
tytuł oryginału: Summer heat
seria/cykl wydawniczy: Biblioteczka Młodych, Portrety
wydawnictwo: Akapit
data wydania: 1993 (data przybliżona)
liczba stron: 174
kategoria: literatura dziecięca/młodzieżowaKtóż pomyślałby, że mały światek Laurie Mobley stanie na głowie za sprawą pewnego chłopca pędzącego przez miasteczko w Teksasie na motocyklu w upalny dzień? Ona sama by w to nie uwierzyła. Przecież wiedziała, jak wszystko ułoży się w jej życiu: skończy szkołę, zrezygnuje z college’u, żeby pomóc matce w prowadzeniu sklepu, wyjdzie za mąż za szkolnego kolegę, poczciwego Crowleya. A ten nowy, Dylan, to marzyciel i buntownik. Przed takimi matka zawsze przestrzegała Laurie Beth. Więc dlaczego siedemnastoletnia dziewczyna zakochała się i postanowiła pójść za głosem serca?

tłumaczenie: Alicja Misiak 
wydawnictwo: Videograf II
data wydania: 1996 (data przybliżona)
liczba stron: 208
kategoria: literatura dziecięca/młodzieżowaPiętnastoletnia Amber Stevens zawiera układ z rodzicami. Przez rok musi mieszkać z nimi na farmie dziadka w Wyoming – potem będzie mogła wrócić do Nowego Jorku. Amber liczy dni do wyjazdu… aż nagle zakochuje się w silnym, przystojnym Richu Winterze. Rich i Amber spędzają wspaniałe chwile. Ale kiedy do Amber przyjeżdżają przyjaciele z Nowego Jorku, znowu budzi się w niej tęsknota za miastem. Jest teraz rozdarta między dwiema miłościami i musi wybierać…

seria/cykl wydawniczy: Love Story tom 2
data wydania: 1996 (data przybliżona)
liczba stron: 192
kategoria: literatura dziecięca/młodzieżowa

Sam Cody to chłopak, któremu nie można się oprzeć – ma wspaniałą sylwetkę i zamyślone oczy. Alison Chapman oczywiście jest nim zauroczona. Tak więc kiedy Sam zaprasza ją na walentynkowe tańce – jest w siódmym niebie. Dowiaduje się jednak, że jej najlepsza przyjaciółka Iza podkochuje się w tym zamym chłopcu. Okazuje się, że w dodatku jest ciężko chora. Alison chce za wszelką cenę, żeby ostatnie dni jej przyjaciółki byly szczęśliwe – nawet gdyby ona i Sam musieli ukrywać swoją miłość. Ale czy uda się zachować tajemnicę?
Tym razem postanowiłam ruszyć do przeszłości. I nie mam tutaj na myśli książek o tej tematyce. Myślę raczej o mojej sentymentalnej podróży w czasy beztroskiej „młodości”. Do momentu , w którym byłam zwyczajną nastolatką. Bez problemów, bez pracy, bez trudów życia dorosłego ( do którego każdemu nastolatkowi się tak spieszy). Któregoś ranka, leżąc jeszcze w łóżku, przypomniały mi się trzy książki. Letnia gorączka i Chłopak z sąsiedztwa obie autorstwa Janet Quin-Harkin i Dzieląc się Samem Katherine Applegate. Starocie prawda? Może ktoś z Was miał okazję już czytać którąś z nich. Z jedną , drugą jak i trzecią miałam styczność dobre parę lat temu,wciągnęły mnie niesamowicie, a to były czasy, kiedy nie czytałam z takim zapałem jak teraz. Jednak już zaczynał kształtować się mój „charakter literacki” i książek przybywało coraz to więcej. No ale wróćmy do tematu. Mało ambitna literatura? No tak. Uniesienia, miłość wieku młodzieńczego, bunt i tym podobne rozterki . Mniejsze i większe. Jednak dostarczają emocji, wciągają, umilają czas i przenoszą nas w klimat sielski. Dostarczą nam spora dawkę wzruszeń. Mi się osobiście podobały i książki jak i klimat w nich panujący. Wszystko ze sobą współgrało, postacie też nie są
Janet Quin-Harkin
byle jakie, mają w sobie troszkę z życia. Książki dla nastolatek jak najbardziej, co prawda nie są już takiej świeżości jak te co pojawiają się na półkach w księgarniach, ale są bardzo fajne i mają swój poziom jak na romansidła. Nie są tez jakieś obszerne, więc lektura nie zajmuje dużo czasu. Wtedy nie było jeszcze takiej sagi jak Zmierzch, która umila życie dzisiejszym nastolatką i nie tylko ( sama miałam okazje przeczytać ową sagę i to jednym tchem). Wpadłam więc na pomysł, żeby zamieścić tutaj też książki, które są może „antykami” literackimi, ale warte uwagi. One są równie wartościowe i ciekawe co te dzisiejsze. Takich książek jest kilka i myślę, że uda mi się je znaleźć i coś o nich napisać. Dla nastolatek o nastolatkach, zapewniam, że przez te lata nie wiele się zmieniły książki i nastolatki. Jak tylko uda mi się gdzieś znaleźć te perełki, które dzisiaj prezentuje to od razu je przeczytam. Sama chętnie cofnę się do starych czasów i starych fascynacji. Warto sobie stworzyć magiczne chwile z dobra książką z przed lat. Jeśli chcecie znów „stać się” nastolatkami to zapraszam do czytania. Już nawet mam pomysł na następną wyprawę do przeszłości.

Komentarze

  1. hej,nie czytalam obecnie czy kiedys dwoch podanych przez ciebie ksiazek ale jedyna moja ukochana ktora za,kazdym razem nie moglam sie roztac az pani z publiczniem ganiala mnie zebym ja w koncu oddala,jest nia,wspomniany chlopak z sasiedztwa janet quin-harkin absolutnie moj ulubieniec co do reszty ksiazek jestem szczerze mowiac ciekawa..

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Będzie mi bardzo miło jeżeli zostawisz po sobie jakiś ślad :-) Daje to wiele radości, gdy po przeczytaniu książki i wstawieniu swojej opinii na jej temat ujrzę pod nią jakiś komentarz :-)

Popularne posty