Dorota Gąsiorowska - Obietnica Łucji


autor: Dorota Gąsiorowska
wydawnictwo: Znak
data wydania: 2 marca 2015
liczba stron: 430
kategoria: literatura współczesna

Są książki, które otwierają wrota przed czytelnikiem. Fascynują, bawią, umilają czas i pozostają w pamięci. Mowa tutaj o historiach, które zabierają czytelnika w podróż i pozwalają zapoznać się z bohaterami. Ta książka się do nich zalicza. Obietnica Łucji autorstwa Doroty Gąsiorowskiej to opowieść, którą można się delektować, odwiedzając Różany Gaj. Miłośnikom ładnych okładek na pewno wpadnie w oko i zachęci do poznania tej historii.
Łucja uciekła od zgiełku wielkiego miasta, od bolesnych wspomnień, by ukojenie odnaleźć właśnie tam. Przeprowadzka miała być próbą odzyskania siebie. Nie mogła wiedzieć, że w czarującym zaciszu na prowincji będzie musiała zmierzyć się z poważnymi wyzwaniami. Kiedy umierająca przyjaciółka prosi ją, aby odnalazła ojca jej małej córeczki, Łucja nie podejrzewa, że zadanie to zaprowadzi ją w nieoczekiwanym kierunku.
Wyobraźcie sobie miejscowość o bardzo malowniczej nazwie – Różany Gaj. Wieś, która podobna jest do tysiąca innych, jednak ma w sobie to coś, co sprawia, że nasza bohaterka chcę się tam osiedlić. Miłośników zabytków i historii ucieszy obraz pałacyku rodziny Kreiwetsów, który wraz z mieszkańcami skrywa tajemnice. To tylko zarys, który autorka ożywiła za pomocą słów, zdań i bohaterów. Dorota Gąsiorowska ożywiła to miejsce i ludzi. Dała czytelnikowi okazję spędzenia czasu w cudownym miejscu, które zmienia się wraz z upływem czasu i pór roku. Rozkwita wraz z akcją… Z szarówki melancholii poprzez wiosenne zawiłości, a w końcu po letnie rumieńce. Wszystko wypełnione zostało emocjami, które można po troszeczku chłonąć. Jest to historia Łucji, która boryka się z „dzieciństwem” a raczej jego brakiem. Trauma z tego okresu nie pozwala jej na szczęśliwe życie. W pewnym momencie jej historia nabierze innego wymiaru i wzbogaci się o historię innych osób. Książka bogata w emocje, ludzkie problemy, traumy a nawet paranoje. Czyta się szybko i przyjemnie, jednak nie jest to książka „o niczym”. Porusza ona ważne tematy, pokazuje stopniowe przemiany i daje nadzieję. Jest niezwykle klimatyczna i wciągająca. Fragmenty układanki docierają do nas systematycznie, jednak od razu sami dokładamy kolejne jej fragmenty – można to traktować jako minus, może to nawet niektórych irytować.

Czas na kilka słów o bohaterach. Postacie są różne i podzielone na 3 grupy: pozytywne, negatywne, i zranione. Łucja jest kobietą z problemami, która odnajduje miłość dzięki małej Ani. Obdarza ją matczynym uczuciem, ale też trochę „zaborczym”. Obawia się straty, co prowadzi do pewnych konsekwencji. Ania zaś jest dojrzała jak na swój wiek i to momentami aż za bardzo. Widać to nie tylko po zachowaniu, ale także po wypowiedziach tej jedenastoletniej dziewczynki. Czasami miałam wrażenie, że „słucham” dorosłej kobiety, a nie dziecka. Myślę, że mogłaby być bardziej dziewczęca, a tak jest mało realna. Są to chyba dwie najważniejsze postacie, do których w pewnym momencie dołączył Tomasz. Muzyk, uczuciowy facet, który żałuje decyzji sprzed lat. Reszta postaci jest praktycznie tłem. A wiadomo jak to z tłem bywa… barwne, jaskrawe, spokojne i burzowe. Każda z tych osób ma znaczenie. 

Podsumowując: Dorota Gąsiorowska stworzyła przyjemną historię, która niesamowicie umila czas. Jest lekka i przyjemna. Niewątpliwie zostanie ona w mojej pamięci na długi czas. Moja wyobraźnia miała tutaj szerokie pole do popisu i z chęcią przeniosłabym się do tamtych miejsc. Poznała bohaterów i posłuchała pięknych dźwięków. Książkę mogę polecić miłośnikom literatury obyczajowej.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Znak

Książka bierze udział w wyzwaniu:
Przeczytam tyle, ile mam wzrostu (+ 3 cm)

Komentarze

 1. Przyznaję, że mam coraz większą chęć na tę książkę ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Po Twojej recenzji z przyjemnością przeczytam :) Książkę dodaję do swojej listy :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Brzmi ciekawie, więc pewnie w końcu się skuszę. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeżeli tylko będę miała okazję to z wielką przyjemnością sięgnę po tą książkę :)
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie INNA
  http://happy1forever.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo podoba mi się i okładka, i tematyka:) I Twoja recenzja, jak zwykle:) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. To miło, że książka Ci się spodobała, tematyczna i piękna okładka i w dodatku historia bardzo ciekawa, chociaż to nie mój gust czytelniczy

  OdpowiedzUsuń
 7. Książkę już mam dopisaną do listy planowanych. Wszędzie jej pełno.

  OdpowiedzUsuń
 8. Książkę widziałam w zapowiedziach i spodziewałam się lekkiej lektury. Po Twojej recenzji widzę, że moje nastawienie było prawidłowe. Chętnie przeczytam dla relaksu:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ostatnio czytam podobne książki, więc jak najbardziej jestem zainteresowana.

  OdpowiedzUsuń
 10. Widzę, że mamy podobne odczucia , co do tej książki.:) Z tym niedopracowaniem postaci Ani zgadzam się w 100%.

  OdpowiedzUsuń
 11. Koniecznie musze przeczytać, brzmi interesująco.

  OdpowiedzUsuń
 12. Od momentu jak dowiedziałam się o tej książce mam na nią olbrzymią ochotę. Tylko ciągły brak czasu powoduje, że jeszcze jej nie przeczytałam :(

  OdpowiedzUsuń
 13. Mhm....po Twojej recenzji może się skuszę

  OdpowiedzUsuń
 14. Z recenzji na recenzją coraz bardziej chcą tą książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Dosłownie przed chwilą czytałam na innym blogu zachęcającą recenzję tej książki i widzę, że ty także masz po tej lekturze pozytywne odczucia, dlatego muszę wreszcie i ja koniecznie ją poznać.

  OdpowiedzUsuń
 16. Mi się książka bardzo podobała, taka lekka i spokojna. Czekam na inne autorki ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Chyba trochę nie moje klimaty, ale twoja recenzja zachęca, więc może kiedyś sięgnę po tę książkę ;)

  raven-recenzje.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 18. Widzę, że "Łucja" jest teraz wszędzie ;) Kolejna pozytywna recenzja - czas samemu się przekonać o tej książce, zwłaszcza, że jest w moim guście literackim :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Słyszałam już o książce i z chęcią ją przeczytam, to coś dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Właśnie zabrałam się za lekturę tej książki, mam nadzieję, że na mnie również wywrze dobre wrażenie :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Lektura mnie nie porwała, no ale zawsze mogło być gorzej :D

  OdpowiedzUsuń
 22. Czytam, czytam ;) potem wrócę porównać wrażenia ;)

  OdpowiedzUsuń
 23. Mam ją w planach :). Mam nadzieję że będę ją mogła kiedyś przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Będzie mi bardzo miło jeżeli zostawisz po sobie jakiś ślad :-) Daje to wiele radości, gdy po przeczytaniu książki i wstawieniu swojej opinii na jej temat ujrzę pod nią jakiś komentarz :-)

Popularne posty