Amanda Maciel - Tease


wydawnictwo: Muza
tłumaczenie: Zuzanna Banasińska
tytuł oryginału: Tease
liczba stron: 320
PREMIERA: 9 września 2015

Zaczął się wrzesień i kolejny rok szkolny. Dla dzieciaków i młodzieży to powrót do starej szkoły lub początek nowej. Tak sobie myślę, że książka, którą dzisiaj mam okazję recenzować pasuje idealnie do tej „okazji”. Wpasuje się w klimat i zmobilizuje do czytania młodzież, a skoro do czytania to i do myślenia. „Tease” autorstwa Amandy Maciel to nowość wydawnictwa Muza, która na rynku pojawi się 9 września. Jest to książka, która porusza kwestie prześladowania i psychiczne znęcanie się nad drugim człowiekiem – w tym wypadku dotyczy problem młodzieży.
Sara i troje innych uczniów liceum zostało oskarżonych o psychiczne znęcanie się nad swoją koleżanką, które w konsekwencji pchnęło ją do popełnienia samobójstwa. Sara jest napiętnowana i uznana za winną przez swoich kolegów, miejscową społeczność i media. W wakacje poprzedzające klasę maturalną, między spotkaniami z prawnikami i sądową psychoterapeutką, Sara musi się zastanowić nad wydarzeniami, które doprowadziły do tej tragedii. Jaką rolę w niej odegrała? Czy znajdzie sposób, aby pójść dalej mimo poczucia, że jej życie się skończyło?
Każdy z nad do szkoły chodził (lub chodzi obecnie) i doskonale zna sytuację z autopsji. Wiemy doskonale, na czym polega prześladowanie, choć nie zawsze przyznajemy otwarcie, że coś widzimy lub w czymś podobnym uczestniczymy. Na przemoc psychiczną w szkole można znaleźć wiele wymówek, ubrać ją w coraz barwniejsze słówka i sprowadzić do poziomu zwykłego „żartu”. Jednak problem istnieje. Czym tak naprawdę jest prześladowanie? Przemoc? Nie zawsze musi to być atak fizyczny. Czasem najbardziej boli napaść psychiczna i z pozoru niewinne żarciki. Młodość ma swoje zalety i rządzi się swoimi prawami, ale jest również bardzo plastyczna i wrażliwa. Młody człowiek z pozoru jest „dorosły” i twardy, jednak w środku jest trzęsącą się istotką, która szuka akceptacji. Co się dzieje, gdy pewnego dnia wszyscy na ciebie patrzą jak na dziwadło? Szturchają? Wyzywają od najgorszych? Nagle taka osoba zostaje sama, nie wie, komu może zaufać. Straciła poczucie przynależności. Ile może udźwignąć dorosły? Kto zniesie mobbing? Jak w takim razie ma się zachować dziecko lub nastolatek, gdy to jego dotyczy? No z tym bywa różnie… są różne drogi, które prowadzą do świętego spokoju…czasami pozornego, czasami wiecznego. Psychika to idealna przechowalnia wspomnień i urazów.

Historia Sary Wharton i Emmy Putnam pokazuje, na czym polega zazwyczaj problem. Kilka osób, bądź jedna czepia się kogoś innego i zazwyczaj nie chodzi o coś wielkiego. Zwyczajna zazdrość, drobnostka i już jest powód do tego, żeby emocje wzięły górę nad rozumem. Dystans i trzeźwe myślenie odchodzi do kąta a ślepa furia w żyłach szaleję. Kilka słów czy gestów wystarczy, aby zmienić komuś życie w piekło. A tym bardziej w dobie internetu, gdzie można do woli kombinować i czuć się panem świata. Pozory mylą, zazwyczaj mylnie oceniamy drugiego człowieka a to prowadzi do błędnych wniosków. Młodzi ludzie przepełnieni są wrogością, agresją, zazdrością i wyższością. Egoizm bywa niebezpieczny… tak jak i niektóre znajomości. Autorka opisała całą historię ze strony prześladowczyni – jednej z kilkorga osób- to jej oczami widzimy sytuację. Mamy chwilę obecną i poznajemy stopniowo przeszłość. Dowiadujemy się, na czym polegał problem. A jaki on tak naprawdę był? Czy zazdrość o faceta może zaślepić wszystko? Czy źle dobrane towarzystwo może wplątać w tragiczną historię? Co jeśli pod wpływem „przyjaciół” zmieniamy się w kogoś zupełnie innego? Czytając obserwujemy rozwój wydarzeń, to jaki miały one wpływ na osobę poszkodowaną jak i „oprawców”. Możemy zobaczyć jak bardzo różni się punkt widzenia nastolatka i osoby dorosłej. Jest to historia, która nie opisuje tylko przemoc, to także opis zagubienia, nietolerancji i chęci zaistnienia w grupie. To młodość, hormony i pozorna dojrzałość. Czym różni się pseudo przyjaźń od prawdziwej? Jak rozpoznać toksyczne relacje od tych pozytywnych? A przede wszystkim jak odkryć własne emocje i umieć mówić ”NIE”?

Sara opisuje nam własne uczucia. Poznajemy jej relację z przyjaciółką, z chłopakiem i z Emmą. Obserwujemy jak przechodzi przez swoje prywatne piekło, które jest następstwem takich a nie innych wybryków. Teraz to ona jest wytykana palcami, teraz to jej nikt nie lubi i tą ją wyzywają... Nagle zostaje sama i niezrozumiana. Musi stać się dorosła i poradzić z wieloma problemami. Jak to na nią wpłynie? Czy mimo wszystko znajdzie kogoś, kto nie będzie jej oceniał i pokaże jak może wyglądać normalność? Jest to książka, którą czyta się szybko. Stajemy się cieniem Sary i niemymi świadkami wszystkich tych nieprzyjemnych sytuacji. Oceniamy. Patrzymy i współczujemy. Jesteśmy zszokowani i zbulwersowani.

Szczerze mówiąc spodziewałam się trochę czegoś innego, jednak jestem pozytywnie zaskoczona. Lubię, kiedy główny bohater wnika w swoje wnętrze i przechodzi coś na kształt metamorfozy. Tu właśnie tak się dzieje. Bunt, zamienia się w pokorę, żal i odpowiedzialność za swoje czyny. Brutalna lekcja życia… z której można wyciągnąć wnioski. Z tym, że zawsze pozostaje rysa…

„Tease” to książka oparta na prawdziwych wydarzeniach. To przestroga, która może zapobiec brutalności i agresji. To lekcja, która powinna być przyswojona i tym samym wpłynąć na zachowanie i postrzeganie świata przez młodych ludzi. Przemoc wśród młodzieży to duży problem i staje się on coraz większy. Należy z nim walczyć. Pytanie tylko, jak? Może właśnie poprzez tego typu lektury, które poruszą wyobraźnię i przemówią do głowy co niektórym. Książka idealna dla młodzieży, ale i dla rodziców. Jest to pozycja, którą warto przeczytać i przedyskutować. To właśnie takie historie uczą empatii, zrozumienia, moralności i szacunku do drugiej osoby. Jak już dobrze wiemy, pozory mylą… a każdy człowiek jest inny. Zabawa ludzkim kosztem, prowadzi do tragedii. Myślę, że tego typu literatura, powinna być na liście lektur szkolnych.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Muza

Książka bierze udział w wyzwaniu:
Przeczytam tyle, ile mam wzrostu (+ 1,7 cm)

Komentarze

 1. Mam tę książkę i z obawami będę się za nią zabierać. Temat przemocy w szole, tak ważny powinien być częściej poruszany. Cieszę się, że książka nie jest pseudonaukowym gniotem o agresji.

  OdpowiedzUsuń
 2. Na razie raczej odpuszczam, ale kiedyś na pewno przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. ja też dzisiaj o tej książce pisałam na blogu. Mnie na początku do siebie nie przekonała, nawet niezbyt mi się podobała, ale po przeczytaniu końcówki zupełnie inaczej na nią spojrzałam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem zaintrygowana tą pozycją :)

  Zapraszam również do siebie :)
  http://poczytajmycos.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem bardzo, bardzo ciekawa książki i gotowa na jej przeczytanie! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Sama nie wiem, czy chcę ją czytać... Na razie podziękuję, ale może kiedyś.

  Insane z przy-goracej-herbacie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Podobno już do mnie idzie, ciekawe jak mną poruszy
  Moje-ukochane-czytadelka

  OdpowiedzUsuń
 8. Z każdą kolejną recenzją coraz bardziej chcę ją przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Widzę, że książka ta zbiera coraz więcej pozytywnych recenzji. Może się na nią skuszę w przyszłości.

  OdpowiedzUsuń
 10. Właśnie czytam, ale jak na razie jestem rozczarowana. Spodziewałam się czegoś zupełnie innego, ale zobaczymy, jak będzie dalej.

  OdpowiedzUsuń
 11. Mam w planach tę książkę. Liczę na ciekawą i emocjonującą historię, chociaż zastanawiam się właśnie czy nie mam mylnego wyobrażenia o tej powieści. No nic, przeczytam to się przekonam.

  OdpowiedzUsuń
 12. Książka czeka w kolejce do przeczytania i nie mogę się doczekać, aż w końcu po nią sięgnę

  OdpowiedzUsuń
 13. Ja w tym roku poszłam do nowej szkoły, ale na szczęście jeszcze nie widziałam, żeby ktoś się nad kimś znęcał, ale z tematem mogę się zaznajomić i przeczytać tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo się cieszę, że polecasz tak dobrą książkę. Mówi o tematach bardzo aktualnych i ważnych. Super!

  OdpowiedzUsuń
 15. Mnie ta pozycja wręcz pochłonęła.

  OdpowiedzUsuń
 16. Zachęciłaś mnie.
  Pozdrawiam.
  http://miedzy--stronami.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 17. Nie mogę się już doczekać premiery tej książki. Zdecydowanie muszę ją mieć na swojej półce ;)
  http://alejaczytelnika.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 18. Z chęcią po nią sięgnę, a 9 września od razu pobiegnę do księgarni :) Lubię tego typu książki, które swoją prawdziwością, autentycznością kradną moje serce

  OdpowiedzUsuń
 19. Rozejrzę się za tą książką, gdyż wydaje się ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Książka wydaje się być ciekawa i porusza ważny temat. Zapisuje sobie tytuł by kiedyś po nią sięgnąć :)
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie ~Nataliaaa
  http://happy1forever.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 21. Nie mogę się doczekać, aż powieść wpadnie w moje ręce!

  OdpowiedzUsuń
 22. Muszę przeczytać, wszyscy ją polecając. Temat trudny, wręcz przerażający, ale nie omijam takich.

  OdpowiedzUsuń
 23. Bardzo lubię książki, które poruszają trudne tematy, ten tytuł jest już w moim wirtualnym koszyku i z pewnością wpadnie w moje ręce jeszcze w tym miesiącu :) Cieszę się, że książka zrobiła na Tobie dobre wrażenie, po Twojej rekomendacji nie mam obaw, kupuję z przekonaniem :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Tematyka trudna i zarazem ważna, więc myślę, że kiedyś przeczytam tę książkę.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Będzie mi bardzo miło jeżeli zostawisz po sobie jakiś ślad :-) Daje to wiele radości, gdy po przeczytaniu książki i wstawieniu swojej opinii na jej temat ujrzę pod nią jakiś komentarz :-)

Popularne posty