Po bandzie, czyli jak napisać potencjalny bestseller - Jakub Winiarski, Jolanta Rawska

wydawnictwo: Prószyński i S-ka
data wydania: 24 września 2015
liczba stron: 608

"Ważne, żebyś poszukiwał rozwiązań, nie pozwalając zardzewieć umysłowi"

Zapewne wielu z Was nie jeden raz zastanawiało się nad pisaniem. Chcieliście stworzyć super historię, która porwie czytelników, a Wam da satysfakcję. Pisząc o czytelnikach, nie od razu mam na myśli jakieś szerokie grono, myślałam na początku o znajomych i rodzinie (Tylko czy oni są aż takimi dobrymi krytykami? Czy powiedzą prawdę?) jak nie rodzina to społeczność internetowa – ktoś na temat naszego dzieła na pewno coś powie. Problem pojawia się wtedy, gdy chcecie się za pisanie zabrać, a nie wiecie, z której strony temat ugryźć, aby było dobrze. Dlatego moja dzisiejsza recenzja powinna Was moi mili zainteresować.

„Po bandzie czyli jak napisać potencjalny bestseller” autorstwa Jakuba Winiarskiego i Jolanty Rawskiej to taka encyklopedia dla chcących pisać. Jest to po prostu poradnik dla początkujących, średnio-zaawansowanych jak i tych, którzy są już na ścieżce z napisem „ZAAWANSOWANI”. Nie oszukujmy się, pomoc zawsze się przydaje! Czy pisania można się nauczyć? To pytanie, które gdzieś tam się przewija w sieci, w poradnikach, a nawet w ludzkim umyśle (i jak się domyślacie nie chodzi o naukę zlepiania słowa pisanego w wyraz czy zdanie). Jedni twierdzą, że albo ma się talent, albo nie. Jak znaleźć temat? To kolejne pytanie, na które łatwo natrafić. Tutaj pada np. odpowiedź, że albo ktoś pisze bo ma temat od razu, albo nie powinien się za to w ogóle zabierać. Ja uważam, że warto próbować pisać, skoro ktoś ma taką potrzebę niech piszę. Dzięki temu sprawdzamy swoje możliwości i żyjemy kreatywnie. Jeśli uda się nam coś napisać to możemy odczuwać satysfakcję. Nawet, jeśli będziemy tylko pisać do przysłowiowej szuflady to i tak warto, bo robimy to, co lubimy. Co zaś z tematami? Czasem trzeba uchwycić odpowiedni – gdzie? – gazety, internet, telewizja czy choćby na ulicy. Tak podpowiadają nam autorzy książek np. Katarzyna Bonda, a skoro oni są dobrzy w tym, co robią to muszą dobrze podpowiadać. Proste. Wróćmy jednak do opasłego tomiska, które ma nas nauczyć jak stworzyć bestseller. Książka zawiera dużo informacji. Są zadania, przykłady oraz artykuły. „Po bandzie…” zostało podzielone na cztery części, w których znajdziemy mnóstwo rozdziałów z ważnymi zagadnieniami. Czytając dowiecie się jak zacząć, czyli jak wyrobić w sobie nawyk pisania. Dowiecie się również jak stworzyć fabułę, prowadzić narrację, jak ożywić ciekawych bohaterów, a także jak unikać pisarskiej blokady i jak z tym walczyć. Chcecie wiedzieć jak i dlaczego:

- napisać scenę erotyczną, jak zabrać się za kryminał czy po prostu rozbawić czytelnika
- ułożyć płynne i żywe dialogi
- określić swój cel
- poznać trochę faktów o języku
- tworzyć dekoracje
- powstają krótkie formy literackie: opowiadania, short stroy, nowela
- jak pisać o sobie, czyli słów kilka o wspomnieniach i autobiografiach
- wybór miejsca akcji jest kluczowy dla powieści

To są tylko niektóre zagadnienia, w które możecie się zagłębić podczas lektury. Oczywiście jest ich więcej i wszystkie są szczegółowo omówione i pokazane na przykładach. Podoba mi się to, że bierzemy tutaj na warsztat znane dzieła i ich autorów. Rozpatrzymy kwestię intrygi w opowiadaniach o Holmesie, zajrzymy do powieści Agaty Christie, czy opowiadań Alice Munro (a także wielu innych autorów, których nie będę wymieniała).

Słów kilka o autorach: Jakub Winiarski to chyba najskuteczniejszy polski nauczyciel pisania, jego „uczniowie” to min. Dorota Ponińska, Nikodem Pałasz, Sandra Stawińska, Marta Zaborowska, Katarzyna Kołczewska oraz Iwona Grodzka – Górnik. Są to osoby, które zaistniały już na rynku wydawniczym. Od 2010 do 2013 roku był redaktorem naczelnym „Nowej fantastyki”. Szkoli głównie w Pasji Pisania oraz IBL, a gościnie także w innych miejscach. Jakuba Winiarskiego znajdziecie również na FB, gdzie ma grupę Jak minął twój pisarski tydzień?, w ramach, której prowadzi bezpłatne warsztaty z cyklu Warsztat Pisarza. Poza nauczaniem… poeta, prozaik oraz krytyk literacki. Opublikował pięć książek w tym dwie powieści - Loquela i Kronika widzeń złudnych, oraz trzy poetyckie – Obiektyw, Przenikanie darów, Piosenki starego serca. Strona autorska: www.literaturajestsexy.pl. Jolanta Rawska od 1988 roku mieszka w Niemczech. Dusza poetycka z zawodu zaś prawnik. Piszę opowiadania i wiersze. Kreatywnym pisaniem interesuje się od dawna, ponadto jest autorką powieści Saskia.

„Po bandzie czyli jak stworzyć potencjalny bestseller” to konkretny poradnik, kurs pisania oraz encyklopedia wiedzy pisarza – wszystko naraz i każde z osobna. Czytając wyobraźcie sobie, że jesteście na takim kursie u Jakuba Winiarskiego i Jolanty Rawskiej, dozujcie sobie informacje, wykonujcie ćwiczenia i nie zniechęcajcie się nadmiarem informacji. Z tej książki możecie czerpać wiedzę nie tylko na temat tworzenia dzieła i wszystkim tym, co się z nim wiąże. Macie także okazję „zaglądać” sławnym pisarzom przez ramię, ale też zakosztować wiedzy na temat wydania swojego dzieła. Znajdziecie tutaj rozmowy ze specjalistką od prawa autorskiego, agentką literacką, a także redaktorką wydawnictwa. Dowiecie się, na co zwrócić uwagę i co jest dla pisarza korzystne. Takich poradników na rynku pojawia się coraz więcej, myślę, że one są dla siebie nawzajem uzupełnieniem, gdyż w każdym można znaleźć coś dla siebie. Ja sama myślę od jakiegoś czasu o pisaniu, więc ta tematyka jak najbardziej mnie fascynuje. Ze wspólnego działa Jakuba Winiarskiego i Jolanty Rawskiej dowiedziałam się wiele cennych informacji, do których z czasem będę wracała. Cieszę się niezmiernie, że poszerzyłam swoją wiedzę także w zakresie krótkich form literackich, jakim są opowiadania, gdyż to one mnie interesują najbardziej i na nich chciałabym się skupić (kiedyś). Jeśli naprawdę chcecie pisać to polecam, gdyż książka jest naprawdę dobra i przepełniona informacjami, które okażą się przydane podczas tworzenia własnego dzieła. Chcecie napisać bestseler? W takim razie do roboty!

Za możliwość zapoznania się z poradnikiem dziękuję wydawnictwu Prószyński i Ska

Książka bierze udział w wyzwaniu:
Czytam opasłe tomiska
Polacy nie gęsi

Komentarze

 1. Książkę już mam i pomału zagłębiam się w jej treść :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podobnie jak ja :) może zostaniemy dzięki temu pisarkami :)

   Usuń
 2. Ja raczej książki pisać nie będę. Ale to na pewno przydatna publikacja.

  OdpowiedzUsuń
 3. Na mnie czeka on na półce, jestem ciekawa czy kopnie mnie do działania i zmieni coś w moim życiu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Na chwilę obecną w planach pisania książki nie mam. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo fajna książka, ja jestem nią zachwycona :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie czytam poradników, nie planuje wracać do pisania - pozycja nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękne zdjęcie, świetna okładka <3
  Chociaż chyba ten poradnik nie dla mnie.
  modnaksiazka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Chętnie bym przeczytała tą książkę! Z twojego opisu wynika, że warto (mimo, że książek na razie pisać nie planuję). :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie sięgam po poradniki, jednak ten mógłby mi się przydać ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Bez weny i tak się nic nie napisze ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Chyba wiem komu sprezentowałabym takie cudo :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Będzie mi bardzo miło jeżeli zostawisz po sobie jakiś ślad :-) Daje to wiele radości, gdy po przeczytaniu książki i wstawieniu swojej opinii na jej temat ujrzę pod nią jakiś komentarz :-)

Popularne posty