Zwierzęca księga rekordów – Katharina Vestre

                                                             wydawnictwo: Zysk i S–ka

                                                             data wydania: 1 listopada 2023

                                                             liczba stron: 80


Zwierzęta – świat jest ich pełen, a my ledwo je zauważamy skupiając się na tych nam najbardziej znanych a i tak tylko przelotnie. Naukowcy opisali ponad milion różnych gatunków a jeszcze wielu zapewne nawet nie odkryto. Fascynujące, prawda? Zwierzęca księga rekordów to książka, która spodoba się wszystkim odkrywcom, którzy chcą poznawać wszelkie ciekawostki ze świata zwierząt. A zapewniam, że jest co poznawać!

Słyszeliście o pachnących bezkręgowcach? Taki oto krocionóg wirginijski, strzela trującym jadem, który ma zapach wiśni i marcepanu. Nie jest on szkodliwy dla człowieka, ale już dla ptaków albo myszy zdecydowanie tak. Chyba nikt nie lubi karaluchów, a jednak to całkiem zdolny zawodnik, ponieważ to do niego należy rekord widzenia w ciemnościach. Za to krowa ma ponad 20 000 kubków smakowych, a świnie prawie wcale się nie pocą, więc określenie „pocić się jak świnia” jest nieprawidłowe. To tylko kilka ciekawostek, lepsze smaczki musicie poznać sami!

Które zwierzę wyczuwa elektryczność?
Ile zębów ma ślimak?
Które zwierzę najczęściej puszcza bąki?

Natura jest pełna wspaniałych zwierząt, które są prawdziwymi mistrzami w najdziwniejszych rzeczach. W tej pięknie zilustrowanej książce poznasz rekordzistów świata we wszystkich naprawdę ważnych kategoriach: takich jak prędkość, pocenie się, sikanie czy liczba oczu. A przy okazji dowiesz się o wielu niesamowitych stworzeniach – na przykład o rybie przewidującej pogodę i o robaku dłuższym niż płetwal błękitny! 

Czy książka popularnonaukowa skierowana do dzieci może zainteresować dorosłego czytelnika? Oczywiście, że tak. Szczególnie ta książka, którą napisały dwie siostry, Katharina i Linnea Vestre – jedna jest biolożką a druga ilustratorką. Przyznacie sami, że jest to duet doskonały. Katharina funduje nam niezwykłe ciekawostki, które momentami wprawiają w zdumienie, a jej siostra tworzy cudne ilustracje, które urozmaicają treść i przyciągają uwagę, co jest istotną rolą w książce dla dzieci.

Zwierzęca księga rekordów dzieli się na różne kategorie, takie jak aromat, kamuflaż, mózg, miłość czy trucizna. Założę się, że dzieci szczególnie zainteresują rekordy w kategorii puszczania bąków. Nie mniej interesujące wyda im się zestawienie rekordzistów w kategoriach, takich jak siki, kupa, pot czy widzenie w ciemności.

Siostrzany duet stworzył niezwykle ciekawą, barwną i momentami zabawną, ale nie infantylną książkę o zwierzętach, która przypadnie do gustu zarówno małym, jak i dużym czytelnikom. Atutem tej książki jest wiedza, którą czerpiemy z przyjemnością, ale na uznanie zasługuje również szata graficzna, która przybliży dziecku postać danego zwierzęcia oraz twarda oprawa, która nie tylko podkreśla walory estetyczne tej pozycji, ale co najważniejsze chroni zawartość przed uszkodzeniem. W tej książce znajdziecie zwierzęta z całego świata, kolejnym już plusem tej pozycji jest alfabetyczny spis zwierząt, który pomoże w odnalezieniu odpowiedzi na nurtujące pytania. Nie samymi rekordami żyją zwierzęta i ludzie, warto też wspomnieć o środowisku i jego ochronie, co też zostało tutaj poruszone. Myślę, że takie książki są doskonałą inspiracją do poznania otaczającego nas świata i poszerzania swojej wiedzy w sposób lekki i nieprzytłaczający.

 Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.


Komentarze

Popularne posty