Wszystko o tym, jak się nie bać i nie martwić – Felicity Brooks

 


wydawnictwo: Papilon
data wydania: 08-03-2023
liczba stron: 32

Odczuwanie strachu i niepokoju jest zupełnie normalne i potrzebne, aby przygotować nas do sprostania potencjalnym zagrożeniom i stresującym sytuacjom. W stresujących momentach nasze zmysły się wyostrzają i mobilizują umysł, co przydaje się w chwilach niepokoju czy zagrożenia. Niestety, bywa i tak, że strach rośnie w siłę, wówczas przytłacza nas i paraliżuje, odbierając nam radość z rzeczy, które nas do tej pory cieszyły. Brzmi znajomo? Myślę, że tak. Dzisiaj jednak skupimy się na najmłodszych i ich lękach. Jako rodzice i opiekunowie powinniśmy pomóc naszym pociechom oswoić tego potwora i wspierać ich w sytuacjach stresowych. Jak to zrobić? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w książce Felicyty Brooks – Wszystko o tym, jak się nie bać i nie martwić.Każdy czasami czegoś się boi lub czymś martwi. Może to być strach przed ciemnością albo pająkiem, albo obawa o to, czy sobie z czymś poradzimy. Strach i obawa są naturalnymi reakcjami na niektóre wydarzenia, jednak warto wiedzieć, co robić, żeby tak nas nie przytłaczały.

Co myślimy? Co czujemy? Wspaniała książka dla dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych.

Pomaga rozpoznawać emocje. Pokazuje także proste i zabawne sposoby na zarządzanie nimi, takie jak ćwiczenia oddechowe lub uspokajające rozmowy.

Przyznacie sami, że strach to częsty temat wśród dzieci, bo chyba nie ma dziecka, które niczego się nie boi. Z punktu widzenia osoby dorosłej są to często małe straszki, które odruchowo mamy ochotę zbagatelizować lub co gorsza wyśmiać (a kategorycznie nie wolno!), dla dzieci są to jednak ogromne potwory, których nie mogą pokonać. Im dłużej ten strach się utrzymuje, tym robi się większy i groźniejszy, a dziecko staje się drażliwe, zamknięte w sobie i płaczliwe. Bywa i tak, że pojawiają się problemy ze snem, jedzeniem a nawet pojawia się moczenie nocne. Nie można usuwać wszystkich przyczyn zmartwień naszego dziecka, ale można mu pomóc oswoić lęk i nauczyć rozmawiać o emocjach.
Wszystko o tym, jak się nie bać i nie martwić to książka, która przyda się zarówno dzieciom jak i rodzicom. Całość została bardzo dobrze opracowana i kompleksowo tłumaczy mechanizm niepokoju i to jakie emocje mogą nam przy tym towarzyszyć. Autorka zachęca nas do rozmowy o tym co czujemy i opowiada nam jak reaguje nasze ciało, gdy się czegoś boimy, co się dzieje, gdy ignorujemy nasz strach oraz przedstawia patenty na regulowanie lęków. Wspomniane już techniki rozpraszające strach warto wprowadzić do codziennych rytuałów, ponieważ nie tylko oswajają lęki i pozwalają o nich na chwilę zapomnieć, ale są również doskonałą alternatywą do wspólnego spędzania czasu. Tekst jest łatwy w odbiorze i nie ma go zbyt wiele, a w połączeniu z barwnymi ilustracjami ułatwia zrozumienie tematu. W książce znajdziecie 14 krótkich rozdziałów – ostatni jest skierowany do rodziców i zawiera cenne wskazówki jak ułatwić dzieciom radzenie sobie z lękiem. Bardzo ciekawy i wartościowy rozdział, który jest idealnym dopełnieniem całości i pomoże we wspólnej pracy nad lękami. Świetna książka, która polecam wszystkim.

Komentarze

Prześlij komentarz

Będzie mi bardzo miło jeżeli zostawisz po sobie jakiś ślad :-) Daje to wiele radości, gdy po przeczytaniu książki i wstawieniu swojej opinii na jej temat ujrzę pod nią jakiś komentarz :-)

Popularne posty