Kogo widzisz w lustrze? – Nesibe Özdemir [RECENZJA PRZEDPREMIEROWA]wydawnictwo: Otwarte

data wydania: 26-04-2023

liczba stron: 272

„To, w co wierzymy, dyktuje nam nasze myśli. Czynimy to, w co wierzymy. Czujemy to, w co wierzymy. Jesteśmy tym, w co wierzymy. Powinieneś więc świadomie zdecydować, w jakiego siebie wierzysz”.

Zapewne zauważyliście, że psychologia i wszelkiego typu poradniki o takiej tematyce cieszą się sporym zainteresowaniem. Coraz częściej słyszymy, o odkrywaniu, poznawaniu i kochaniu siebie. Tylko to nie jest takie proste jak nam mówią. Nie wystarczy, każdego dnia mówić do swojego odbicie w lustrze: lubię cię. Trzeba nad sobą pracować i poznać siebie od wewnątrz. Dlatego z ogromnym zainteresowaniem skusiłam się na ten poradnik. Nesibe Özdemir jest znaną psycholożką i psychoterapeutką, która od kilku lat dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z ludźmi dzięki mediom społecznościowym (znajdziecie ją na Instagramie;@psychologin_nesibe). Prowadzi również podcast poświęcony zagadnieniom psychologicznym, a teraz napisała poradnik, w którym opowiada jak pomogła pacjentom zmierzyć się z negatywnymi przekonaniami na ich własny temat.

„Nasze przekonania nie są więc zawsze produktem naszego ja. Nie zawsze jesteśmy ich źródłem. Wyrastają one bowiem z doświadczeń, kontaktów z innymi ludźmi, z naszej socjalizacji i wychowania. Powstawanie przekonań zależy również od czynników zewnętrznych, na które kompletnie nie mamy już wpływu”.

Nie jestem wystarczająco dobry. Do niczego się nie nadaję. Nie liczę się.

Brzmi znajomo? Nasze przekonania często determinują nasze życie. Decydują o tym, jak patrzymy na samych siebie. Określają nasze zachowania. Ale czy rzeczywiście to, co myślimy o sobie, jest prawdą? Psycholożka i psychoterapeutka Nesibe Özdemir opowiada dziesięć historii o tym, jak pomaga pacjentom zmierzyć się z negatywnymi przekonaniami na ich własny temat. Może jedna z nich jest opowieścią o tobie?

Przejdź wraz z autorką przez wszystkie historie i:
 

֍ zacznij patrzeć na siebie tak, jak robią to kochający cię ludzie,
 

֍odkryj pełne współczucia i empatii podejście do samego siebie,

֍ naucz się myśleć o sobie dobrze,

֍ uwolnij się od fałszywych przekonań.


Kogo widzisz w lustrze? to zbiór dziesięciu autentycznych historii, które pomogą nam pogłębić temat negatywnych przekonań. Autorka w swojej książce pokazuje nam schematy, jakimi kierujemy się w życiu i podpowiada, które z nich warto wziąć pod lupę, by nad nimi popracować. A warto to zrobić, żeby spojrzeć na siebie bardziej wyrozumiale i przy okazji podnieść komfort naszego życia. Książka napisana jest prostym i zrozumiałym językiem, więc czyta się ją przyjemnie i szybko. Opisane w niej historie pozwolą wczuć się w sytuację poszczególnych pacjentów, podjąć analizę i dojść do sedna problemu. Różnorodność przypadków sprawi, że każdy odnajdzie w nich cząstkę siebie i skłoni do refleksji nad własnymi przekonaniami. Nesibe Özdemir napisała naprawdę dobry poradnik, który zawiera wiele ciekawych i przydanych treści oraz ćwiczenia w formie pytań. Pytania te pozwolą nam zajrzeć w głąb siebie i przeanalizować nasze emocje, myśli i przekonania. Krótko mówiąc, przejrzymy siebie na wylot. Oczywiście to nie jest proces krótkotrwały i z tym trzeba się liczyć, ale warto stopniowo, krok po kroku poddać się wewnętrznej analizie.

Podsumowując: ta książka ma nas zachęcić do życzliwego spojrzenia na siebie i nauczy traktować siebie z czułością i wyrozumiałością. Przede wszystkim da nam narzędzia do pracy nad naszymi wewnętrznymi przekonaniami, co wiąże się z wnikliwą obserwacją siebie samego. Ta książka jest dla wszystkich tych, którzy chcą spojrzeć na siebie z empatią, życzliwością i wyrozumiałością. Idealna lektura w dobie panującego obecnie trendu samoakceptacji. Polecam!


Komentarze

Popularne posty