Dobra matka - Małgorzata Rogala


wydawnictwo: Czwarta Strona
data wydania: 15 czerwca 2016
liczba stron: 351

„Mam wrażenie, że intymność jest teraz deficytowym towarem... Dlaczego ludziom nie wystarcza przeżywanie miłości lub zachwytu w gronie najbliższych? Dlaczego potrzebują podziwu całego świata?”

Na tak postawione pytanie chciałoby się odpowiedzieć: „Takie czasy!”. I byłaby to po części dobra odpowiedź. W dzisiejszych czasach jeśli nie ma Cię w internecie to nie istniejesz. Wiedzą o tym chyba wszyscy. Tak najłatwiej się wypromować, zaistnieć, zabić nudę czy poznać znajomych...Każdy z nas codziennie buszuje w sieci, zostawiając w niej mniejszy bądź większy ślad po sobie. Intymność poszła do lamusa, powiedzmy to sobie otwarcie. Mało kogo nie znajdziemy na Facebooku, Instagramie, Twitterze czy gdziekolwiek indziej. Świat się zmienia i my się zmieniamy. Wszystko nabiera prędkości i obdziera nasze życie z prozy prawdziwości. Sęk w tym, że w wirze tego szału i obowiązków dnia codziennego nie zwracamy na to uwagi. Dokąd może zaprowadzić nas potrzeba podziwu całego świata? Na to pytanie odpowie dość dobitnie Małgorzata Rogala w swojej książce - ”Dobra matka”.
W Lesie Kabackim zostaje zastrzelona młoda kobieta, matka kilkuletniej dziewczynki. Niedługo po tym w podobnych okolicznościach ginie druga kobieta – także matka. Obie ofiary nieustannie dzieliły się prywatnością swoją i swoich dzieci. Tuż przed śmiercią każda z nich otrzymała tajemniczą wiadomość o treści „bądź dobrą matką”. Policjanci Agata Górska i Sławek Tomczyk prowadzą skomplikowane i wielowątkowe śledztwo, podczas którego odkrywają wiele brudnych tajemnic sprzed lat. Poza schwytaniem seryjnego mordercy starsza aspirant Agata Górska będzie musiała zmierzyć się także ze swoją przeszłością…
Jaka powinna być dobra matka? Co powinna robić, a czego nie robić, żeby nie podpaść komuś z otoczenia? Podobne pytania zadawali sobie policjanci, których poznacie w książce Małgorzaty Rogali. Sprawa dosyć ciekawa, gdyż dotyczyła młodych matek, które nie miały złej opinii wśród znajomych. Obie można spokojnie ocenić jako kochające matki. Więc dlaczego zginęły?

Świat biznesu, machlojek, zazdrości, nastolatków, którzy nie znają granic i przeszłość, która potrafi zawładnąć człowiekiem. Do tego idealnie odzwierciedlenie ludzkiej natury, dzisiejszej fascynacji technologią, a także obnażaniem się przed światem. Dobrze wykreowane postacie, które mamy możliwość krok po kroku poznać. Lubię kryminały, a i obyczajówkami jak wiecie nie gardzę, więc zgrabne połączenie intrygi kryminalnej z obyczajowymi wątkami przypadło mi do gustu. Lekkość pióra autorki pozwala delektować się tą powieścią i oderwać się od codzienności. Do przeczytania tej książki zachęcił mnie opis. Od samego początku coś zaiskrzyło… miałam przeczucie, że książka może mnie zadowolić i tak też się stało.

„Dobra matka” to kryminał,który wciąga od samego początku. Autorka w swojej książce w pewien sposób wytyka nam bezmyślność i brak prywatności. Pokazuje jak bardzo obnażamy siebie i swoje życie przed innymi, a przez to możemy stać się łatwym celem wszelkich ataków. Na tym nie koniec, znajdziemy tutaj kilka trudnych aczkolwiek ważnych tematów, które zostały ze smakiem wplecione w ciekawą historię. Pomysł na fabułę ciekawy, wszystkie wątki zgrabnie ze sobą połączone. Szczypta życia prywatnego policjantki Agaty Górskiej jest idealnym tłem dla całej sprawy. Całość czyta się szybko i przyjemnie. Co prawda udało mi się rozpoznać sprawcę zanim ujawniła go autorka, jednak nie wpłynęło to na poziom mojego zadowolenia z lektury. Jest to pierwsza książka autorki na mojej półce, co muszę z przykrością stwierdzić, bo okazało się, że pierwsza część cyklu mnie ominęła. Jak widać mam co nieco do nadrobienia. Z wielką przyjemnością przeczytam kontynuację losów Agaty Górskiej i jej partnera. Przypadli mi oboje do gustu i coś czuje, że nie będę się z nimi nudzić. Oby tylko kolejna część się pojawiła.

Podsumowując: jest to naprawdę dobry kryminał, który da się czytać bez znajomości części pierwszej („Zapłata”) , choć zdecydowanie polecam zacząć od początku, gdyż wtedy bardziej wnikniecie do życia głównej bohaterki i jej partnera. Będziecie mogli również ocenić, jak rozwija się twórczość autorki. Ja póki co mogę jedynie wyrazić swoje zadowolenie z tej lektury i polecić ją miłośnikom gatunku i osobom lubiącym książki, które pochłania się ekspresowo.

Za książkę dziękuję:


Kup książkę "Dobra matka"

Komentarze

 1. Cytat na samym początku jest niezwykle trafny. Z chęcią zapoznam się z tą książką.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ale wszyscy kuszą prozą tej autorki. Muszę ją w końcu poznać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czasem żałuję, że istnieją te portale społecznościowe... ech :) co do książki- jestem jak najbardziej na tak!

  OdpowiedzUsuń
 4. O, dobrze, że nie muszę znać pierwszej części :) to zwiększa prawdopodobieństwo, że książkę przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Będzie mi bardzo miło jeżeli zostawisz po sobie jakiś ślad :-) Daje to wiele radości, gdy po przeczytaniu książki i wstawieniu swojej opinii na jej temat ujrzę pod nią jakiś komentarz :-)

Popularne posty