Sara Shepard - Pozory mylą


autorka: Sara Shepard
cykl: The Lying Game (tom 3)
wydawnictwo: Otwarte
tłumaczenie: Gądek Mariusz
tytuł oryginału: Two Truths and A Lie
data wydania: 4 czerwca 2014
liczba stron: 296
kategoria: literatura młodzieżowa

„Czasami czyny przemawiają lepiej niż słowa.”

Ostatnio na blogu pojawiła się recenzja świetnego kryminału, więc poszłam za ciosem i postanowiłam wejść na ścieżkę pozorów i poszukać mordercy Sutton. Nadszedł czas na trzeci tom słynnej serii The Lying Game – „Pozory mylą”. Dwa pierwsze tomy nie przyniosły rozwiązania, gra w kłamstwa trwa nadal, a sekret goni sekret.
Dwa miesiące przed moim zniknięciem zaginął słuch o Thayerze – chłopaku, w którym podkochiwała się Laurel. Nie mam pojęcia, co się z nim stało, ale myślę, że to była moja wina. Niestety nie mogę cofnąć czasu. Jestem martwa, a Emma, moja siostra bliźniaczka, udaje mnie, żeby dowiedzieć się, kto mnie zabił. Powrót Thayera sprawia, że na jaw wychodzą kolejne tajemnice...
Spoglądam na migający kursor i zastanawiam się, co by tu napisać… A konkretniej, jak zrobić to tak, żeby nie zdradzić zbyt dużej ilości szczegółów z tego tomu jak i poprzednich. Będzie to nie lada wyzwanie. No cóż trzeba spróbować. Nie bez powodu trzecia część nosi taki tytuł, a nie inny. Tutaj pozory mylą. To, co się wydaje pewnikiem nie zawsze jest prawdziwe. Oczywiście nasza bohaterka Emma i towarzysząca jej mentalnie Sutton starają się poskładać wszystkie poszlaki w jedną całość (każda osobno) jednak nie idzie to tak sprawnie jak się wydaje. Thayer to chodząca zagadka. Ktoś, kto wyzwala strach, dziwne przyciąganie, a także burzy spokój. Osoba niewątpliwie mroczna, która odgrywa bardzo istotną rolę w tej części. Czy dowiemy się, kto zabił? Nie, nadal trzeba będzie węszyć i mieć oczy oraz uszy wrażliwe na to, co się dookoła dzieje. Zabawa w detektywów nadal trwa, a Emma ma tylko jednego sprzymierzeńca, który zna prawdę, Ethana.

Jaka jest trzecia część? Zapewne interesuje Was to, czy nie jest zwyczajnym laniem wody, lub odgrzewanym kotletem. Myślę, że nie. Oczywiście nadal szukamy mordercy, który może być tuż obok. Całość przebiega tak samo jak w poprzednich częściach, Emma musi nadal udawać swoją zmarłą siostrę, jednak radzi sobie z tym zadaniem bardzo dobrze. Odkrywamy sekrety, poszlaki i wnikamy do wspomnień Sutton, które nie są zbyt częste. Całość lekka i przyjemna. Zabawa w detektywa sprawia czytelnikowi przyjemność. Autorka za pomocą wymyślnej przez siebie historii, bawi się z nami w kotka i myszkę. Podstawia nam postacie, wydarzenia by nas zmylić lub podsunąć nam trop. W ten sposób dowiadujemy się więcej o życiu Sutton i jej znajomościach z innymi ludźmi. A także poznajemy więcej szczegółów na temat dnia, w którym zniknęła. Można by pomyśleć, że trzeci tom będzie mniej ciekawy, ale tak nie jest i myślę nawet, że jest na takim samym poziomie jak poprzednie. Kolejnym plusem jest to, że nawet po dłuższej rozłące z tą serią, łatwo odnajdziemy się w swojej roli podglądacza i detektywa. Wszystko za sprawą, małego przypomnienia na początku, które odświeża pamięć, ale nie irytuje. Jestem pod wielkim wrażeniem tego, jak autorka przyciąga czytelnika, sprawia, że nadal mu się chce czytać. Zachęca, wodzi za nos i intryguje. Wychodzi na to, że Sara Shepard stworzyła ciekawą serię dla młodzieży i nie tylko. Chciałabym już poznać rozwiązanie tej zagadki, ale jeszcze muszę trochę pobawić się w tę grę. Najchętniej od razu, zabrałabym się za kolejny tom, ale niestety muszę nadrobić inne zaległości.

Książka bierze udział w wyzwaniu:
Kiedyś przeczytam
Czytam opasłe tomiska
Przeczytam tyle, ile mam wzrostu (+ 2,1 cm)

Komentarze

 1. Mam w planach tę serię :) Bardzo mnie interesuje :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeśli chodzi o Shepard, to przeczytałam prawie całą serię o Kłamczuchach i na razie mam dość twórczości tej pisarki... Zraziłam się przez naciągane intrygi, które obiecująco się zaczynały, a potem... klops.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dodaję do listy i chętnie przeczytam:-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam już o tej serii i bardzo chciałabym ją poznać.

  OdpowiedzUsuń
 5. W tej chwili nie mam jakoś ochoty na literaturę młodzieżową.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie znam jeszcze tej serii, ale chętnie ja poznam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Dobrze, że przypomnienie nie irytuje. Skoro i ten tom trzyma poziom, a całość jest przyjemna, to rozglądnę się za pierwszą częścią :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Pierwszy tom kupiłam kiedyś w promocji, ale teraz stoi na półce i czeka. Najpierw planuję skończyć PLL, za mną 8 tomów, a dopiero potem zacząć tę serię. Styl autorki lubię, jest naprawdę przyjemny, młodzieżowy, a zagadki w tle dodają smaczku. Nie wiem jednak, czy wydawnictwo nie porzuciło wydawania tego cyklu, nie wiesz nic o tym?

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 9. Zapowiada się ciekawa kolejna seria....:) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie znam tej serii, ale bardzo mnie zaciekawiłaś :) Muszę koniecznie przeczytać... Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Dawno temu kupiłam pierwszą cześć PLL, ale nie sięgnęłam po nią jeszcze, a tu okazuje się, że już nowa seria jest wydawana. Nie wiem czy nadrobię, ale pewnie w końcu dam autorce szansę i zapoznam się z tym, co mam w domu :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Zapowiada się dosyć ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Mnie ta seria kompletnie nie wciągnęła :(

  OdpowiedzUsuń
 14. Lubię młodzieżówki, dlatego mam nadzieję, że uda mi się kiedyś poznać powyższą serię.

  OdpowiedzUsuń
 15. Na razie chciałabym przeczytać serię "Pretty Little Liars" ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Od dawna poluję!
  Choć trochę przytłacza mnie ilość tomów...

  OdpowiedzUsuń
 17. Nie planuję jej czytać,chociaż pamiętam,że kiedyś chciałam ... ;)

  OdpowiedzUsuń
 18. O serii nie słyszałam, ale muszę przyznać, iż mnie zaintrygowała, więc może kiedyś się skuszę ;)

  OdpowiedzUsuń
 19. Zamówię sobie tę książkę. Tak dużo o niej czytałam, że muszę ją przeczytać. Świetna recenzja :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Kurczę zazdroszczę Ci tego 3 tomu, ja właśnie jestem przy koncówce drugiego i jestem nim zdruzgotana, nie wiem co myśleć a na dodatek pewnie skończy się w najlepszym momencie :D

  OdpowiedzUsuń
 21. Właśnie mi przypomniałaś, że mam drugą część na półce i to skandal, że jeszcze jej nie przeczytałam! Już lecę to nadrobić

  Zapraszam do siebie
  http://to-read-or-not-to-read.blog.pl/

  OdpowiedzUsuń
 22. Seria, która ma milion tomów na razie mnie nie kusi, muszę wyjść z zaległości ;)
  Ale potem, kto wie, pewnie się skuszę ;)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Będzie mi bardzo miło jeżeli zostawisz po sobie jakiś ślad :-) Daje to wiele radości, gdy po przeczytaniu książki i wstawieniu swojej opinii na jej temat ujrzę pod nią jakiś komentarz :-)

Popularne posty