Clara Sanchez - Widok z nieba

autorka: Clara Sanchez
wydawnictwo: Znak
premiera: 1 lipca 2015
liczba stron: 304
kategoria: Literatura piękna

„Ten, kto się nie trudzi, szukając, nie ma prawa znaleźć.”

Lipiec rozpoczęłam książką, która skusiła mnie okładką, a do tego nowinką wydawniczą (dzisiaj premiera).Czerwona, pobudzająca zmysły, krzycząca, kusząca, niebezpieczna, ale kobieca. Postać kobiety jest jakby stworzona przez malarza… kusi zmysłowością ust i czerwienią sukienki. Kruchość i kobiecość mieszają się z odwagą ostrością. Od początku wiedziałam, że muszę ją mieć! „Widok z nieba” autorstwa Clary Sanchez to spojrzenie na proces dochodzenia do prawdy o sobie samym. To także opowieść o sukcesach i cenie, jaką się za nie płaci. Zaintrygowana opisem, który rozbudził moją wyobraźnię, pochłonęłam całość w ciągu 10 godzin (czytałam do 1 w nocy : ) )
Patricia to modelka, która mimo młodego wieku odniosła ogromny sukces. Z pozoru wszystko układa się po jej myśli, a ona sama wmawia sobie, że jest bardzo szczęśliwa. Jednak coraz częściej czuje, że dla rodziny jest przede wszystkim chodzącą kartą kredytową, a dla znajomych – ślicznym dodatkiem. Pewnego dnia, podczas niespokojnego lotu z New Delhi do Madrytu, poznaje Vivianę, ekscentryczną kobietę, która oznajmia modelce, że ktoś pragnie jej śmierci. Patricia nie traktuje tego poważnie. Do czasu. Splot dziwnych i niepokojących zdarzeń sprawia, że musi zrewidować wyobrażenia, jakie miała o swoim życiu i o ludziach, którzy ją otaczają.
„Modelka, gdy tylko wychodzi z domu, już jest na wybiegu[…]. Modelka nie marznie ani się nie poci. Modelka jest jak baletnica z teatru Bolszoj – nigdy nie wolno jej pokazać, że cierpi. Modelka jest jak kwiat, który może zwiędnąć następnego dnia i dlatego musi maksymalnie wykorzystywać swoje piękno […].”

W tak ładny sposób można określić pracę modelki, do tego oczywiście dochodzą inne sprawy, plusy i minusy tego zawodu. Jest to zwyczajna chwila na świeczniku, który w dodatku nie jest stabilny i można z niego boleśnie upaść. Świat mody, wielkich pieniędzy, piękna i upływającej młodości jest jak wyścig szczurów. Autorka w swojej książce przenosi nas do świata modelingu, wielkich pieniędzy, narkotyków, pozorów i wszystkiego, co się z tym wiąże. Życie z pozoru szczęśliwe i udane to także pozory. W tym wszystkim można się zagubić, a pieniądze traktować jak zaspokojenie „głodu” najbliższych. Można za nie kupić spokój ducha i przerodzić się w chodzący bankomat, z którego wyciągają wszyscy pieniądze na nasze życzenie. Żyjąc w otaczającej nas iluzji często nie zauważamy tego, co rodzi się pod naszym nosem, nie widzimy własnych błędów, cudzych zresztą też. Patrzymy przez różowe okulary i widzimy to, co chcemy widzieć. Tak właśnie było w przypadku głównej bohaterki. Patricia to moja rówieśniczka. Osiągnęła zdecydowanie więcej niż ja, widziała więcej niż ja i żyła inaczej niż ja. Jednak nie miałam jej czego zazdrościć… mnie nigdy nie interesowało, życie na świeczniku, a tym bardziej, że one wcale nie jest kolorowe. O czym zresztą sama się przekonała i to zadziwiająco szybko po dziwnym spotkaniu w samolocie. Zmieniło ono nie tylko ją, ale najpierw wyostrzyło zmysły i uczuliło na niebezpieczeństwo. Spotkanie dziwne, lecz niezwykłe. Zarówno dla młodej modelki jak i doświadczonej przez życie kobiety. Kontrast jest zauważalny od początku, młodość kontra doświadczenie. Idealna figura i taki sam wizerunek kontra puszystość i niedociągnięcia. Modelka kontra… zielarka (?) szamanka (?) dziwaczka (?). Ta znajomość jednej i drugiej coś da… zaowocuje i odmieni ich los.


„Gdybyśmy w każdym momencie wiedzieli, kto chce się nas pozbyć, życie byłoby zbyt łatwe, nie uważasz?„

Co byście zrobili, gdyby ktoś powiedział, że grozi Wam niebezpieczeństwo? A jeszcze lepiej, że ktoś życzy Wam śmierci?! Pomyślelibyście pewnie, że mówi to szaleniec i puścili tą uwagę mimo uszu, tym bardziej, że ta osoba byłaby zupełnie obca. Tak samo pomyślała Patricia. Do czasu… aż nie zdarzały jej się przeróżne wypadki. Wyścig z czasem się zaczął, podejrzani się zmieniali, a śledztwo trwało.


„ […] zła strona bycia świadomym pewnych rzeczy, jest taka, że bierzesz na siebie odpowiedzialność za swoją wiedzę. To straszne. Lepiej być ignorantem.”

Powieść Clary Sanchez ma coś w sobie to coś. Historia modelki, która pieniędzmi kupuje wszystko, a konkretnie spokój, nie zważając na uczucia najbliższych. Tłem jest bogactwo, elegancja, piękno. Są też emocje, a także co ważne, zaskakujące zwroty akcji. Nie jest to zwyczajna książeczka o modelce, której nagle opadła szczęka z wrażenia… Znajdziecie tutaj także wątek „kryminalny”, który jest dopełnieniem całości. To wszystko zostało sprawnie wymieszane z czymś magicznym, niewidzialnym, ale pasującym do całości idealnie. Walka dobra ze złem, która wymaga różnych środków by dobrnąć do celu. Nasza bohaterka dowiaduje się prawdy, która zszokuje, zaboli, ale która ją zmieni. Otworzy nowe drzwi… Myślę, że tą historię można potraktować jako przykład bajki, która taką bajką nie jest. A ludzie nas otaczający nie są tacy jak ich postrzegamy. Jest to lekcja o uczuciach i to nie tylko własnych. To przestroga przed wrogami. A także, o relacjach damsko – męskich, które bywają niszczące i uzależniające. Autorka pokazuje nam, czym bywa poświęcenie wymieszane z egoizmem, a co ważne, do czego ono prowadzi. Ta książka to podróż, to poszukiwanie prawdy, badanie szlaków we własnym wnętrzu…

Jak bym określiła tę powieść? Słowami ze wstępu: […] pobudzająca zmysły, krzycząca, kusząca, niebezpieczna, ale kobieca. […]Kruchość i kobiecość mieszają się z odwagą ostrością. Prawda zabarwiona czerwienią iluzji.

Miałam okazję czytać wywiad z autorką i oto jak ona opisuje swoją powieść: „Nasze życie zalewa fascynacja wizerunkiem i pragnienie, by nasz wygląd był lepszy niż my sami. Zapominamy przy tym, że być może najwspanialszym uczuciem jest odkrycie, że w rzeczywistości jesteśmy lepsi, niż się wydajemy. Ciągle boimy się spojrzeń innych. Widok z nieba to książka o lęku przed tym, że nie będziemy się podobać, nie będziemy pożądani czy kochani.”


„Nie jest łatwo przestać kochać. Miłość jest chorobą pełną niegodziwości i tchórzostwa.”

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Znak

Książka bierze udział w wyzwaniu:
Przeczytam tyle, ile mam wzrostu (+ 2,2 cm)

Komentarze

 1. Czeka już na mojej półce! ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mi się książka podobała, miała w sobie jakiś powiew świeżości :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Brzmi naprawdę intrygująco, chyba się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie jestem do końca przekonana ze względu na ten świat mody, bo jednak średnio interesuje mnie ten temat, ale skoro napisałaś, że to nie tylko opowieść o tym jak bohaterka przekonuje się jaki ten świat jest brutalny, to może jednak zwrócę uwagę na tę powieść :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Chyba odpuszczę sobie odpuszczę. Jakoś nie przekonuje mnie wizja tego, że główną bohaterką jest modelka...
  http://pizama-w-koty.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawa tematyka i zaskakująca fabuła. W tle szamanka, przepowiednia, sława i strach interesująca mieszanka. Lektura idealna na lato :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Możliwe, możliwe, że i mnie skusi ta książka! :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Przeczytanie książki w 10 godzin świadczy o tym, że musiała być niesamowicie wciągająca:-) Zgadzam się z tym, że okładka jest bardzo ładna i kusi czytelnika:-)

  OdpowiedzUsuń
 9. Już sam fakt, że książka Cię tak wciągnęła, przemawia na jej korzyść :) Z chęcią przeczytam, bo nie znam ani jednaj historii, opowiedzianej z punktu widzenia modelki.

  OdpowiedzUsuń
 10. Poznałam już prozę tej autorki i mam wielką ochotę przeczytać również tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo chcę przeczytać! Myślę, że mi się spodoba :)
  Thievingbooks.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 12. Czekam na nią i niestety wciąż doczekać się nie mogę, a też jestem niezwykle ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Książka wydaje się ciekawa, ale raczej nie dla mnie...

  OdpowiedzUsuń
 14. Chciałabym przeczytać, brzmi bardzo ciekawie, więc chętnie po nią sięgnę!

  OdpowiedzUsuń
 15. Przeczytałam tę książkę w dwa dni - zdecydowanie za szybko!:) Co zrobić, naprawdę mnie wciągnęła :) Fajna historia, niesztampowa, fantastyczna na relaksujący wieczór.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Będzie mi bardzo miło jeżeli zostawisz po sobie jakiś ślad :-) Daje to wiele radości, gdy po przeczytaniu książki i wstawieniu swojej opinii na jej temat ujrzę pod nią jakiś komentarz :-)

Popularne posty