Mała Tarmosia. Co w norze piszczy? i Mała Tarmosia. Czy Borsuki się bawią? – Tomasz Samojlik

 wydawnictwo: Agora
seria: Mała Tarmosia
data wydania: 23 sierpnia 2023
liczba stron: 24
                                                                   ilustracje: Ania Grzyb
                                                                        wiek: 3–5
moja ocena: 10/10


Dziś przychodzę z propozycją nie jednej książki a dwóch – skierowanych zdecydowanie dla młodszych czytelników. Książeczek dla dzieci na rynku wydawniczym jest naprawdę sporo i czasem trudno zdecydować się na konkretny tytuł. Sama mam dziecko i wiem, że wachlarz możliwości jest barwny i szeroki. Przyznam szczerze, że nigdy nie lubiłam jakoś szczególnie książeczek ze zwierzętami w roli głównej, a te (i pojazdy) zazwyczaj występują w historyjkach dla młodszych dzieci. Ale! Wtedy, gdy moje dziecko było małym berbeciem, nie znałam Tarmosi… No właśnie czas przedstawić naszą bohaterkę – borsuczkę Tarmosię, która jest ciekawa świata, lubi spać, bawić się i wiedzieć co w norce piszczy.

Zarys fabuły

Borsuczka Tarmosia mieszka w lesie z rodzicami i dziadkiem Skjoldurem. Jest ciekawa świata, uwielbia spać i zawierać nowe znajomości. Tylko jak tu zasnąć, kiedy poza pochrapywaniem dziadka, za ścianą słychać niepokojące dźwięki? Czy to możliwe, że w borsuczej norze straszy? A może nie ma się czego bać?

Borsuczka Tarmosia mieszka z mamą Majrą, tatą Melo i dziadkiem Skjoldurem w lesie, który kryje wiele tajemnic. Uwielbia poznawać świat i zawierać nowe znajomości. Przecież w lesie za każdym drzewem czeka przygoda. Tylko jak tu się bawić, kiedy rodzice wciąż mówią o obowiązkach… Czy dwie niesforne kuny i jedna mała szyszka pomogą rozwiązać ten problem?

Mała Tarmosia. Co w norze piszczy? i Mała Tarmosia. Czy Borsuki się bawią? To nie lada gratka dla małych dzieciaczków, które uwielbiają zwierzątka, kolorowe obrazki i nutkę tajemniczości w czytanych książeczkach. Obie historyjki są zabawne, przyjemne w odbiorze i pouczające, ponieważ młody czytelnik może poznać garść faktów na temat tych fascynujących zwierząt. To, co podobało mi się w tych książeczkach, poza humorem i ilustracjami, to puenta, która skłania czytelników do przemyśleń na tematy takie, jak życzliwość, odwaga, ciekawość, nakazy i obowiązki. Tarmosia przekonuje się, że dorośli nie zawsze mają rację i czasem warto odpuścić, by dobrze się bawić. Drugą lekcją, jaką otrzymuje, jest ciekawość i przełamywanie strachu, a także życzliwość w stosunku do kogoś, kto potrzebuje pomocy. Te niepozorne książeczki skrywają w sobie coś jeszcze… Mały bonus z borsuczymi ćwiczeniami – dziecko poćwiczy z Tarmosią język albo rozrusza ciałko przy pomocy piłki. Z pewnością ćwiczenia rozruszają małego leniuszka i uatrakcyjnią lekturę! Jak sami widzicie, te książeczki nie mają wad, za to gwarantują dużo dobrej zabawy. Twarda oprawa zapewni trwałość książeczkom na długo, a barwne i urocze ilustracje, autorstwa Ani Grzyb, przykują uwagę nawet wymagających maluszków (i dorosłych też). Tomasz Samojlik wie jak zainteresować małe dzieci i zachęcić je do sięgania wraz z rodzicami po kolejne książeczki.

Dla kogo?

Idealna dla dzieci w wieku przedszkolnym, ale również i starszych, które rozpoczęły naukę samodzielnego czytania, tekstu nie jest kosmicznie dużo, więc z pewnością dadzą radę. Stron nie jest zbyt wiele, więc ich liczba nie przytłoczy małego czytelnika, a satysfakcja z samodzielnie przeczytanej książeczki będzie spora. Polecam gorąco, szczególnie tym, którzy cenią sobie historyjki skłaniające do refleksji a do tego z ciekawą szatą graficzną. Myślę, że dorosłym też dobrze zrobi lekcja, jaką Tarmosia odrobiła z rodzicami i przypomną sobie, że zabawa jest równie ważna, jak obowiązki, które czekają na odhaczenie każdego dnia. W końcu każdy z nas ma w sobie ukryte dziecko, wystarczy je tylko odkryć.

Komentarze

Prześlij komentarz

Będzie mi bardzo miło jeżeli zostawisz po sobie jakiś ślad :-) Daje to wiele radości, gdy po przeczytaniu książki i wstawieniu swojej opinii na jej temat ujrzę pod nią jakiś komentarz :-)

Popularne posty