Po drugiej stronie różdżki – Tom Felton


wydawnictwo: Wydawnictwo Albatros
data wydania: 22-03-2023
liczba stron: 272

Recenzji tej książki nie mogło zabraknąć na moim blogu. Już w chwili zapowiedzi, wiedziałam, że muszę ją przeczytać i nie mogłam się doczekać aż trafi w moje ręce. Już jako dziecko zaczytywałam się w książkach J.K. Rowling i od razu mówię, że uwielbiam przygody Harry’ego i reszty jego ekipy – zarówno książkowe jak i filmowe. Po drugiej stronie różdżki to tytuł, o którym ostatnio jest dość głośno i który jest naprawdę dobrze oceniany na portalach literackich. Czy słusznie? Czy koleś po trzydziestce może napisać interesującą autobiografię? Pewnie nie każdy, ale Tom Felton to potrafi, a trzeba przyznać, że jako jedna z postaci ze świata Harry’ego Pottera ma to i owo do powiedzenia. 

Ulubiony czarny charakter dzieciaków na całym świecie. Prześladowca Harry’ego Pottera. Wychowanek Slytherinu. Chłopiec, który nie miał wyboru. Tom Felton lepiej znany jako Draco Malfoy, pokazuje swoje prawdziwe oblicze.

Jego dzieciństwo nie należało do zwyczajnych – w końcu nie każdy może pochwalić się tym, że w jego życie wkroczyła magia, i to z przytupem! List z Hogwartu przybył wraz z otrzymaniem roli Draco Malfoya, pamiętnego antybohatera cyklu powieści o Harrym Potterze, i pozwolił niepokornemu dwunastolatkowi wziąć udział w powstaniu kultowego cyklu filmów.

Teraz dorosły Felton dzieli się doświadczeniami z dorastania w dwóch równoległych światach, czarodziejów i mugoli. Bez skrępowania opowiada o początkach kariery: pierwszym występie, kiedy pomylono go z Macaulayem Culkinem, o przesłuchaniu do Harry’ego Pottera, gdy upierał się, że zna książki J.L. Rowling, choć nigdy ich nie czytał. Szczerze odmalowuje wzloty i upadki w karierze aktora oraz próby odnalezienia się w dorosłym życiu po opuszczeniu filmowego Hogwartu…
Po drugiej stronie różdżki to świetnie napisana autobiografia – lekka, słodko-gorzka z nutą optymizmu. Tom ma naprawdę lekkie pióro, dzięki czemu jego książkę czyta się ekspresowo. W pewnym momencie ma się wrażenie, że czytamy opowieść dobrego kumpla, który w swojski, żartobliwy i nieprzerysowany sposób opowiada nam różne perypetie ze swojego życia. Co jest dużym plusem, ponieważ nie mamy wrażenia, że autor na siłę się wywyższa, wybiela czy buduje dookoła własnej osoby otoczkę splendoru. Z autobiografii Feltona wyłania się obraz sympatycznego faceta, który jest przeciwieństwem filmowego Malfoya. Popełniał błędy, nigdy nie był świętoszkowaty, ale kto ich nie popełnia. W tej książce znajdziecie sporo prywaty, ale równie sporo – a może nawet więcej – ciekawostek z planów filmowych w tym z Harry’ego Pottera. Kolejnymi plusami tej książki są: twarda oprawa, okładka, która robi dobrą robotę oraz zamieszczone w środku zdjęcia – te z kolei są idealnym uzupełnieniem tego o czym autor pisze.

Podsumowując: Po drugiej stronie różdżki to lektura obowiązkowa dla wszystkich potteromaniaków i fanów Toma Feltona. Książka jest naprawdę warta uwagi, pełna anegdot, ciekawostek i życiowych perypetii a to wszystko napisane w prosty i przystępny sposób. Jeśli jesteście ciekawi, jaki jest prawdziwy Tom Felton i jak pogodził życie czarodzieja i mugola to koniecznie przeczytajcie.

Komentarze

Popularne posty