Moc szacunku – Reinhard Haller

 


wydawnictwo: Otwarte
data wydania: 2022-01-26
liczba stron: 320
tłumaczenie: Marta Książkiewicz

„Dzięki odpowiedniej dawce szacunku człowiek wspiera nie tylko innych ludzi, ale przede wszystkim samego siebie.”

Czym tak naprawdę jest szacunek? Nikomu chyba ten termin nie jest obcy, jest on wręcz powszechnie używany, jednak trudno go w pełni zdefiniować i opisać. Dzieje się tak być może, dlatego że za dużo o nim mówimy, wręcz szastamy na prawo i lewo szacunkiem żądając go od innych, a za mało zastanawiamy się nad prawdziwą jego istotą. Czym on tak naprawdę jest? To emocja? Jedna z podstawowych potrzeb człowieka? Na to pytanie próbuje znaleźć odpowiedź w swojej książce Reinhard Haller – psychiatra, psychoterapeuta, neurolog, wykładowca akademicki oraz autor licznych artykułów naukowych i książek o tematyce psychologicznej.

Dziś, gdy żyjemy w świecie emocjonalnego chłodu, coraz bardziej naznaczonym egocentryzmem, tęsknimy za życzliwym zainteresowaniem ze strony innych ludzi. Potrzebujemy miłości, pochwały. Potrzebujemy pozytywnego wzmocnienia, by móc budować silne poczucie własnej wartości, rozpoznawać swoje emocje oraz pokonywać kryzysy i wychodzić z trudnych sytuacji. Potrzebujemy szacunku i bardziej niż kiedykolwiek tęsknimy za jego odżywczą siłą.

Odkryj, jak działa szacunek, i zacznij:

·         przychylnie traktować innych, nawet jeśli bardzo się różnicie

·         strzec poczucia własnej wartości

·         wykorzystywać pozytywny odzew ze strony ludzi – to wzmocni twoją pewność siebie i charyzmę

„W centrum zainteresowania znalazła się spółka ego. Ja, mnie, o mnie stało się dla wielu dewizą życiową.”

Przyszło nam żyć w czasach kryzysu emocjonalnego. Ludzie stali się sobie jeszcze bardziej obcy, bardziej szorstcy i są mniej życzliwi. Szacunek ewidentnie stracił na znaczeniu, a nasze społeczeństwo ubożeje pod względem emocjonalnym. Jest to skutek uboczny rozwijającej się cyfryzacji i anonimowości w sieci. Chowamy się za ekranami komputerów, smartfonów i emotkami. Życzliwość, wsparcie i tolerancja została zastąpiona, wrogością, szyderstwami i hejtem. Nasze społeczeństwo dotyka kryzys szacunku i chłód emocjonalny, na co zwraca uwagę Rainhard Haller i apeluje, żebyśmy przejrzeli na oczy zanim będzie za późno. Zanim staniemy się analfabetami w wyrażaniu uczuć.

Reinhard Haller w swojej książce rozkłada na czynniki pierwsze szacunek. Próbuje swoim czytelnikom przybliżyć ten termin, oswoić nas z nim i przekonać, że szacunek ma naprawdę wielką moc. Dlaczego? Ponieważ daje poczucie własnej wartości, wspiera, buduje, wzmacnia i pozwala na życie w zgodzie z samym sobą i innymi. Szacunek jest jednym z elementów miłości, przyjaźni czy choćby sukcesów na polu zawodowym.

Moc szacunku to poradnik, w którym autor pokazuje nam jak możemy wzmocnić siebie i nasze relacje, przedstawia siedem stopni szacunku, przybliża nam pojęcie empatii, opisuje jak działa deprecjacja, porusza kwestię milczenia, które może przybierać postać przemocy. Ta książka to gotowa recepta na to jak wprowadzić szacunek do swojego życia by polepszyć jego jakość. Książka została napisana w sposób przejrzysty, klarowny i nieprzytłaczający. Prawdę mówiąc nie nazwałabym tej książki poradnikiem, bardziej przypomina mi to ciekawy wykład na temat braku szacunku w życiu dzisiejszego społeczeństwa, oraz jego wpływie na nas samych, naszą psychikę i relacje między ludzkie.

„Słowo szacunek odnosi się do wartości, do czegoś szacownego, cennego, czyli do pewnego skarbu. Co to jednak oznacza? [...] Skarb to coś bardzo cennego. Jeżeli wewnętrzną postawę cechuje pozytywny obraz człowieka, empatyczne zachowanie, ostrożność i uważność, tolerancja i troska, można mówić o postawie pełnej szacunku. A jeśli szacunek ma korzystny wpływ na ludzi wokoło, poprawia klimat społeczny, a w dodatku ma pozytywny wpływ na naszą własną postawę, rzeczywiście staje się skarbem, którego powinniśmy szukać i strzec.”

 

Komentarze

Prześlij komentarz

Będzie mi bardzo miło jeżeli zostawisz po sobie jakiś ślad :-) Daje to wiele radości, gdy po przeczytaniu książki i wstawieniu swojej opinii na jej temat ujrzę pod nią jakiś komentarz :-)

Popularne posty