Serce jak smoła – Robert Galbraith

 

autor: Robert Galbraith
cykl: Cormoran Strike (tom 6)
tłumaczenie: Anna Gralak
tytuł oryginału: The Ink Black Heart
wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
data wydania: 2022-10-26
liczba stron: 1056
kategoria: thriller/sensacja/kryminał

Cormoran Strike i Robin Ellacott powracają! Co mnie bardzo ucieszyło, bo uwielbiam tę serię i ten detektywistyczny duet. Serce jak smoła to chyba najdłuższa część z całego cyklu – ma ponad tysiąc stron i spędziłam w jej towarzystwie prawie tydzień, mimo iż spędzałam z nią każdą wolną chwilkę. Tym razem Robin i Cormoran znaleźli się w świecie wirtualnych intryg, które kończą się rzeczywistymi morderstwami. Co w fabule piszczy dowiecie się z opisu poniżej. Daruję sobie analizę poszczególnych wątków, ponieważ nie chce spojlerować ani psuć nikomu zabawy z czytania.

W agencji detektywistycznej Cormorana Strike’a i Robin Ellacott zjawia się roztrzęsiona młoda kobieta i błaga o rozmowę. To Edie Ledwell, współtwórczyni popularnej kreskówki "Serce jak smoła". Od jakiegoś czasu prześladuje ją w Internecie osoba posługująca się nickiem Anomia. Zdesperowana Edie prosi o ustalenie jej prawdziwej tożsamości, jednak Robin z kilku powodów odmawia przyjęcia sprawy. Jakiś czas później na cmentarzu Highgate, gdzie rozgrywa się akcja kreskówki, zostaje popełniona wstrząsająca zbrodnia. Poruszeni nią Robin i Cormoran przyjmują zlecenie schwytania mordercy. Para detektywów musi zmierzyć się z wirtualną rzeczywistością i wniknąć w skomplikowaną sieć nicków, sprzecznych interesów i nabrzmiałych konfliktów.
Jednocześnie zarówno Robin, jak i Cormoran nieudolnie próbują poukładać swoje życie osobiste.

Serce jak smoła to naprawdę dobry kryminał, od którego nie będziecie mogli się wręcz oderwać. Trzymający w napięciu do samego końca i to nie tylko za sprawą samego śledztwa, które nie należy ani do łatwych, ani do bezpiecznych, ale też za sprawą relacji głównych bohaterów. Stali czytelnicy tej serii zapewne wiedzą, co mam na myśli. Atmosfera między Robin i Cormoranem jest napięta już od jakiegoś czasu. Po intrygującym zakończeniu Niespokojnej krwi miałam ogromną nadzieję na rozwinięcie wreszcie tego wątku, na który czekam z niecierpliwością. Przyznacie sami, że ten wątek to dobry wabik na czytelnika, Robert Galbraith (J.K. Rowling) wodzi nas za nos i kusi obietnicą połączenia tych dwoje, by następnie zostawić sobie otwartą furtkę i dalej pobudzać nasz rosnący od wielu tomów apetyt. Ma to swoje plusy, ponieważ dzięki temu możemy się spodziewać dalszych losów naszych ulubionych detektywów i kolejnych wciągających śledztw. A te są naprawdę warte uwagi i dopracowane do perfekcji. W tym przypadku mamy dwie perspektywy, z których możemy przyglądać się śledztwu, by wytropić mordercę – podążamy tropem detektywów i jesteśmy świadkami wielu rozmów na czacie gry, której użytkownicy są zamieszani w intrygi i morderstwa. Czytamy, analizujemy i próbujemy odnaleźć wirtualnych użytkowników, w realnych bohaterach powieści. Tych dodatkowych treści czy to wiadomości z czatów, czy innych materiałów zaczerpniętych z sieci jest naprawdę sporo i to one w dużym stopniu wpływają na ilość stron, którą musimy przeczytać. Przyznam się, że na początku irytowały mnie te czatowe pogaduchy i wytrącały z fabuły. Gdy już oswoiłam się z taką wersją, akcja wciągnęła mnie jeszcze bardziej i nie mogłam oderwać się od całej historii. O czym jest szósty tom serii? O tym jak łatwo zniszczyć kogoś w sieci, jak dobrze można się ukryć, oszukiwać, a nawet zabić i chwalić się tym w Internecie. Przebiegłość, nienawiść, gniew, intrygę, zemstę, czające się niebezpieczeństwo oraz skomplikowane życie osobiste głównych bohaterów – to znajdziecie w Sercu jak smoła. Można napisać opasłe tomisko i nie zanudzić czytelnika? Można. Robert Galbraith to z pewnością potrafi. Choć przyznam, że fabularnie najbardziej wciągnęła mnie Niespokojna krew a najmniej Zabójcza biel. Warto zaznaczyć, zaznaczyć, że cała seria jest na naprawdę wysokim poziomie i warto po nią sięgnąć. Ja już z niecierpliwością czekam na kolejny tom.

Komentarze

Prześlij komentarz

Będzie mi bardzo miło jeżeli zostawisz po sobie jakiś ślad :-) Daje to wiele radości, gdy po przeczytaniu książki i wstawieniu swojej opinii na jej temat ujrzę pod nią jakiś komentarz :-)

Popularne posty