Skradziony klejnot – Alek Rogoziński


cykl: Gorset i szpada (tom 1)
wydawnictwo: Wydawnictwo Lekkie
data wydania: 2022-02-03
liczba stron: 304

Alek Rogoziński to pisarz, którego raczej nie trzeba nikomu przedstawiać. W swoim pisarskim dorobku ma aż 33 książki, które rozeszły się w ponad 500 tysięcznym nakładzie. Ma spore grono wiernych czytelników, które zdobył swoim rozbrajającym poczuciem humoru. Jego książki oceniane są dość wysoko – średnia ocena wszystkich książek Alka to 6,8/10. Skradziony klejnot to pierwszy tom sagi Gorset i szpada i warto zaznaczyć, że jest to coś zupełnie nowego, innego od tego, co autor zawsze serwował swoim czytelnikom. 

W dniu swoich osiemnastych urodzin hrabianka Julia Zasławska dowiaduje się, że musi opuścić ukochany Paryż i udać się do Polski, a tak jak najszybciej znaleźć sobie zamożnego męża. Kiedy dociera do dzikiego kraju, jak zwą jej nową ojczyznę Francuzi, szybko dowiaduje się, że pod względem intryg, plotek i sekretów polski dwór królewski ani trochę nie ustępuje Wersalowi. W dodatku już pierwszego dnia pobytu Juli w Rzeczypospolitej ktoś kradnie ulubiony naszyjnik królowej Marysieńki, a następnie w tajemniczych okolicznościach znika jej dama dworu. Wbrew własnej woli Hrabianka Zasławska zostaje wmieszana w sensacyjno-miłosną awanturę, w czasie której przekona się, że niekiedy nawet najbliżsi krewni nie są godni zaufania, a polscy arystokraci mają o wiele lepsze maniery i podejście do płci pięknej od kawalerów znad Loary. A zwłaszcza jeden z nich, który kradnie serce Julii. Pytanie tylko czy okaże się wart jej uczucia… 

Skradziony klejnot to powieść, która przenosi czytelników do XVII wieku na dwór Jana III Sobieskiego i Marii Kazimiery. Alek Rogoziński postanowił stworzyć coś nowego i wzbogacił swoją kryminalno-obyczajową powieść o sporą szczyptę historii. Zrobiło się kostiumowo i barwnie, zwłaszcza gdy na scenie pojawia się Carlet, który jest rajskim ptakiem w tej historii. A warto podkreślić, że autor nie lukruje tamtych czasów, a wręcz przeciwnie, wprowadza do swojej opowieści mrok, gęstą atmosferę, intrygi oraz dziwne zbiegi okoliczności. Momentami robi się tajemniczo, niebezpiecznie i intrygująco. Fabuła z każdą stroną nabiera tempa i rumieńców, a to zdecydowanie zasługa dziwnych, zagadkowych i niebezpiecznych okoliczności aniżeli miłosnych uniesień. Książkę czyta się naprawdę szybko, a fabuła nie przytłacza czytelnika, choć czasami ma się wrażenie, że płynie ona zdecydowanie zbyt szybko. Podsumowując: Skradziony klejnot to lekka, zabawna, wciągająca kostiumowa komedia kryminalna. Idealna do czytania przed snem – relaks i dobry humor gwarantowany. Warto jednak uważać, bo druga połowa książki tak wciąga, że można czytać do późnych godzin nocnych. Jak dla mnie bomba! Takiej książki potrzebowałam. Kryminalnie, kostiumowo i świeżo, a do tego lekko i zabawnie. Nie mogę się już doczekać kolejnej części! Polecam!

Komentarze

  1. Nie przepadam za tym gatunkiem książek, dlatego jeszcze nie poznałam twórczości autora.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Będzie mi bardzo miło jeżeli zostawisz po sobie jakiś ślad :-) Daje to wiele radości, gdy po przeczytaniu książki i wstawieniu swojej opinii na jej temat ujrzę pod nią jakiś komentarz :-)

Popularne posty