Po co ci emocje. O przewadze płynącej z odczuwania – Leon Windscheidwydawnictwo: Wydawnictwo Otwarte
tłumaczenie: Mateusz Borowski
data wydania: 2022-04-14
liczba stron: 304

„Odczuwamy po to, by zrozumieć, co przeżywamy”.

Tym razem mam coś interesującego dla miłośników poradników. Po co ci emocje. O przewadze płynącej z odczuwania to książka, która zachęca do przyjrzenia się bliżej emocjom. Każdy z nas niezależnie od pochodzenia, kolory skóry czy wieku je odczuwa i to na swój własny sposób. Leon Windsheid stworzył dla nas mapę, która poprowadzi nas przez dziesięć różnych i barwnych krajobrazów emocjonalnych. Wędrówkę zaczynamy od krainy lęku, w którym przekonamy się, że nie jest on taki straszny jak go malują. Odwiedzimy rejony gniewu i poznamy jego odcienie, nie obce nam będą obszary miłości, smutku, cierpliwości i zdrowego głodu. Dowiecie się również jak zatrzymać pędzący czas i przeczytacie o niebezpiecznych poszukiwaniach fascynacji. 

Po co ci emocje? Pytanie to może wydawać się dziwne, bo przecież to, że stale coś czujesz, jest czymś oczywistym. I mimo że uczucia w ogromnym stopniu determinują twoje życie i – jak udowadnia autor tej książki – dają ci przewagę ewolucyjną, to wciąż nie wiemy o nich za wiele. Bo czy łatwo ci odpowiedzieć na pytania o dobre strony strachu? Albo osądzić, czy istnieje miłość, która nie przeminie? Czy potrafisz wyjaśnić, dlaczego siebie oceniasz surowiej niż innych? Odpowiedzi na te pytania zaskoczą cię, zafascynują i zmienią. Co więcej, nauczysz się radzić sobie z własnymi i cudzymi emocjami, lepiej zrozumiesz samego siebie i pojmiesz, dlaczego odczuwanie jest twoją największą siłą! Każdy z nas inaczej żyje i odczuwa, jednak wszyscy zachowujemy się wedle wspólnych reguł, które warto poznać. Windscheid łączy zaskakujące naukowe odkrycia z poglądami utrwalonymi przez tysiąclecia. Dostarcza nowych impulsów do życzliwego i pełnego akceptacji poruszania się w skomplikowanym świecie ludzkich uczuć.

 „Maszyny nie doświadczają lęku ani wstydu, dlatego nie potrafią szanować granic. Nie bulwersuje ich niesprawiedliwość, nuda nie wzmaga ich kreatywności i nie potrafią nikogo zarazić pasją. Żaden algorytm nie pokocha dziecka takim, jakie jest”.

Leon Windscheid w swojej książce przekonuje nas, że dzięki emocjom człowiekowi udaje się zmieniać świat i podkreśla, że to właśnie one odróżniają nas od maszyn, które może i są wydajne, ale nie mają w sobie za grosz empatii. Swoją wiedzę opiera na wielu badaniach naukowych, które poznamy analizując razem z nim poszczególne emocje, ale jeśli myślicie, że badania naukowe to nuda i męczarnia podczas czytania, to się mylicie. Autor zabiera nas w podróż po emocjach i robi to w sposób ciekawy, intrygujący, a zarazem lekki i nieprzytłaczający. Po co ci emocje. O przewadze płynącej z odczuwania to idealna pozycja dla osób, które chcą zrozumieć własne emocje – a można się tego nauczyć. Istnieją sposoby, aby je okiełznać i poznać. Jeśli się im dobrze przyjrzymy i zaczniemy je akceptować, a nie tłumić w sobie lub poddawać krytyce, wtedy zyskamy prawdziwą moc – będziemy lepiej odczuwać, a nasze życie stanie się lepsze. Podsumowując: jeśli nie jest ci obce pytanie – po co mi emocje – to ta książka jest dla Ciebie. To już kolejny poradnik w tym roku, po który zdecydowanie warto sięgnąć, by zdobyć wiedzę na temat ludzkiej psychiki i przy okazji czerpać przyjemność z czytania.

 „Nie ma negatywnych emocji, są tylko złe sposoby radzenia sobie z nimi, a wszystkie uczucia mają wartość”.

Komentarze

Popularne posty