Kiedy weszłam w twoje życie – Jojo Moyes

 


wydawnictwo: Znak 
data wydania: 23 października 2023
liczba stron: 512

Jojo Moyes powróciła! To autorka, której raczej nie trzeba przedstawiać, ale jeśli ktoś jeszcze nie zna jej twórczości, to donoszę, że jej książki sprzedają się w milionach egzemplarzy. Twórczość Moyes charakteryzuje lekkość, z jaką potrafi pisać o trudach życia codziennego, realność postaci oraz urzekający humor i optymizm wypływający z kart jej książek. Kiedy weszłam w twoje życie to najnowsza powieść autorki, w której opisuje historie dwóch obcych sobie kobiet połączonych przez los. Zwykły przypadek, który odmienił życie ich obu i pokazał na jak wiele je stać.

Piękne buty nie mogą być wygodne. Te, które Sam znalazła w torbie zabranej omyłkowo z siłowni, na pewno takie były – piękne i niewygodne. I z pewnością niewiarygodnie drogie.
Sam przeżywa właśnie najbardziej ponury moment w życiu. Resztką sił walczy o utrzymanie pracy i ocalenie małżeństwa. Kiedy z konieczności zakłada obłędne czerwone szpilki od Christiana Louboutina, czuje się lepszą wersją siebie. I uświadamia sobie, że koniecznie musi coś zmienić w swoim życiu – a tym „czymś” jest ona sama.
W tym samym czasie Nisha, dotychczasowa właścicielka szałowych butów, bogata i beztroska mieszkanka Manhattanu, wpada w kłopoty. Porzucona nagle przez męża i pozbawiona pieniędzy, odkrywa zupełnie inny świat. Taki, w którym przyjaciółki mówią szczerze, co myślą, i gdzie są mężczyźni, którzy potrafią po prostu być obok.


Sam i Nisha różnią się od siebie jak ogień i woda. Jedna walczy o utrzymanie pracy, z nadętym szefem, który się na nią uwziął, ze zmęczeniem, problemami finansowymi, opieką nad rodzicami i depresją męża. Druga żyje w luksusie, chodzi na siłownie, nosi drogie ciuchy i buty. Dzieli je przepaść, a połączyła para koszmarnie drogich szpilek. Sam odkrywa, że można czuć się inaczej, a Nisha zostaje z niczym i musi zawalczyć o siebie. Od tego momentu nic już nie będzie takie samo. Życiem obu kobiet zawładnął chaos.

Przeczytałam kilka książek autorki i wiedziałam, jak dobrze potrafi pisać, jak magnetyzujące są jej powieści i jak trudno się od nich oderwać wiedziałam, że jej najnowsza powieść musi trafić w moje ręce. Przeczytałam opis i zaintrygowana czekałam na kolejną wyjątkową opowieść. Kiedy weszłam w twoje życie, ma swoje lepsze i gorsze momenty, ale zacznę od pozytywnych stron. Jojo Moyes nie utraciła tego charakterystycznego humoru i nadal potrafi pisać o trudach życia, z którymi radzą sobie jej bohaterowie. W tym przypadku bohaterki, to kolejny plus – barwne, różniące się od siebie i posiadające różnią energię. Wydarzenia, które zagościły w życiu Sam i Nishy skłaniają do refleksji i pokazują, jak wiele może się zmienić w ciągu kilku sekund. Z kart tej książki przebija siła kobiecości i przyjaźni. Jojo Moyes zafundowała nam pod koniec niezły supsens i przyznaję, że nie spodziewałam się takiego obrotu spraw.

Niestety, nie obyło się bez gorszych momentów. Leniwa akcja i mozolnie ciągnące się wydarzenia sprawiały, że momentami czułam się przytłoczona i odkładałam książkę zniechęcona. Spokojnie można by wyciąć ze sto stron i byłoby o wiele lepiej.

Kiedy weszłam w twoje życie to obszerna powieść, o sile kobiecości, przyjaźni, miłości, mobbingu i depresji. Autorka w swojej powieści pokazuje nam jak szybko można spaść ze szczytu na samo dno i jak od niego się odbić, aby wznieść się wysoko. Ciepła, optymistyczna, lekka i zarazem nużąca opowieść. Momentami błyskotliwa, ale momentami balansująca na granicy absurdu powieść. Nie okazała się tak dobra, jak inne książki autorki – ot średniak, który ma dobre momenty. Niestety, zabrakło tego czegoś, co spowoduje, że książka zostanie w mojej pamięci na dłużej.

Komentarze

  1. Na pewno ta książka trafi do mojego koszyka podczas najbliższych zakupach książkowych.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Będzie mi bardzo miło jeżeli zostawisz po sobie jakiś ślad :-) Daje to wiele radości, gdy po przeczytaniu książki i wstawieniu swojej opinii na jej temat ujrzę pod nią jakiś komentarz :-)

Popularne posty